Logotype

Fotboll - Nyheter

Senaste nytt från ÖM-fotbollen

Skapad: 7/7 - 2017 15:09
Årets ÖM för seniorer är nu framme vid semifinaler enl. följande:

Semifinal 1. Dam
18 juli Tallhöjden Färjestaden kl. 18.30
Mörbylånga GoIF - Färjestadens GoIF

Semifinal 1. Herr
18 juli Tallhöjden Färjestaden kl. 20.45
IFK Borgholm - Färjestadens GoIF

Semifinal 2. Dam
19 juli Tallhöjden Färjestaden kl. 18.30
IFK Borgholm - Glömminge IF

Semifinal 2. Herr
19 juli Tallhöjden Färjestaden kl. 20.45
Böda/Högby IF - SSG IF

Final Dam
22 juli Skansen Mörbylånga kl. 13.00

Final Herr
22 juli Skansen Mörbylånga kl. 15.15
 
 

ÖM Dam

Skapad: 4/6 - 2017 22:10
Kvartsfinal Dam-ÖM
R/M IF  -  Färjestadens GoIF
Runvallen Runsten Tisdagen den 13 juni Kl. 19.00

Senaste nytt från ÖM-fotbollen

Skapad: 4/6 - 2017 22:04
Resultat F13
Semifinal 2. Persnäs AIF - R/M-SSG IF  1 - 9

Resultat P13
Semifinal 2.  IFK Borgholm  -  Persnäs AIF  5 - 2

Senior DAM
Kvartsfinal  R/M IF  -  Färjestadens GoIF
Runvallen i Runsten Tisdagen den 13 juni Kl. 19.00

Resultat U-fotboll P13.

Skapad: 22/5 - 2017 09:18
  Kvartsfinal P13.
  Mörbylånga GoIF - R/M-SSG
  4 - 4 efter full tid.
  3 - 5 efter straffar.
  R/M-SSG vidare efter vinst med tot. 9 - 7.

Lottning - spelordning ungdoms- och juniorfotboll 2017

Skapad: 28/4 - 2017 10:47
F13.
Flickor födda 2004 eller senare. 9-mannaspel. Speltid 2 x 35 minuter.

Mörbylånga GoIF  -  Färjestadens GoIF
Persnäs AIF  -  R/M-SSG IF.   RESULTAT: 1 - 9

Final:
Segr. match 1.  -  Segr. match 2.    (  ?  )  -  R/M-SSG IF
____________________________________________________________
P13.
Pojkar födda 2004 eller senare.  9-mannaspel.  Speltid 2 x 35 minuter.

Mörbylånga GoIF  -  R/M-SSG IF.  RESULTAT: (4 - 4) (3 - 5 på straffar) Tot. 7 - 9.
Färjestadens GoIF  -  Segraren i match 1.
IFK Borgholm  -  Persnäs AIF.        RESULTAT:  5 - 2                

Final: 
Segr. match 2.  -  Segr. match 3.   (  ?  )  -  IFK Borgholm
_____________________________________________________________
P15.
Pojkar födda 2002 eller senare.  11-mannaspel.  Speltid 2 x 40 minuter.

IFK Borgholm  -  Persnäs AIF/Böda-Högby

Final:
Färjestadens GoIF  -  Segr. match 1.
______________________________________________________________
Junior Herr.
Herr födda 1998 eller senare.  11-mannaspel.  Speltid 2 x 45 minuter.

IFK Borgholm  -  Persnäs AIF
R/M-SSG IF  -  Segr. match 1.
Mörbylånga GoIF  -  Färjestadens GoIF

Final:
Segr. match 2.  -  Segr. match 3.
_______________________________________________________________
OBS:
Lottat hemmalag kontaktar motståndare för överenskommelse om dag o matchtid.
Matchresultat meddelas till Leif Rydberg 072-5307886. eller lefferydberg@msn.com
direkt efter spelad match. Samtliga kvalmatcher ska vara spelade i god tid innan finalerna.
Finaler spelas på Runvallen i Runsten antingen den 13 eller 20:e augusti.
Bestämt datum meddelas samtliga finallag i god tid. (R/M-SSG IF är finalarrangör).

ÖM-seniorer 2017

Skapad: 16/2 - 2017 12:21

ÖM-fotbollen för seniorer 2017 är nu lottat o klart enl. följande:


OBS: hemmalag är förstalag i resp. match.

Herr

1.  Persnäs AIF          -     Mörbylånga GoIF     (spelas senast 29/5)

2.  Högsrums FF        -     Färjestadens GoIF    (spelas senast 29/5)

    Kvartsfinaler

3.  Segr. match 1.      -     Segr. match 2.        (spelas senast V26)

4.  IFK Borgholm        -     R/M IF                    (spelas senast V26)

5.  Hulterstads AIK      -     Böda/Högby IF       (spelas senast V26)

6.  SSG IF                  -     Glömminge IF         (spelas senast V26)      1 - 0

    Semifinaler

7.  Färjestadens GoIF  -     IFK Borgholm          (spelas den 18/7)   Tallhöjden Färjestaden kl. 20.45

8.  Böda/Högby IF       -     SSG IF                   (spelas den 19/7)   Tallhöjden Färjestaden kl. 20.45

     Final

9.  Segr. match 7.       -     Segr. match 8.        (spelas den 22/7)    Skansen Mörbylånga kl. 15.15

--------------------------------------------------------------------------------

Dam

1.  R/M IF                   -     Färjestadens GoIF    (spelas senast V26)  Resultat  0 - 7

     Semifinaler

2.  Mörbylånga GoIF    -     Färjestadens GoIF    (spelas den 18/7)  Tallhöjden Färjestaden kl. 18.30

3.  IFK Borgholm         -     Glömminge IF          (spelas den 19/7)  Tallhöjden Färjestaden kl. 18.30

     Final

4.  Segr. match 2.        -     Segr. match 3.         (spelas den 22/7)  Skansen Mörbylånga kl. 13.00


     Semifinaler spelas på Tallhöjden Färjestaden 18-19 juli med start kl. 18.30 Dam och ca 20.45 Herr.

     Finaler spelas på Skansen Mörbylånga den 22 juli med start kl. 13.00 Damer och ca 15.15 Herrar.


     Hemmalag i kvalificeringsmatcher och kvartsfinaler kontaktar resp. motståndare

     för överenskommelse av matchdag o tid.

     Hemmalag kontaktar även Ölandsbladet för annons och fotbollsektionen Leif Rydberg

     0485-562250 eller 072 5307886 för info.

    

Spelprogram ÖM finaler ungdom, junior och dam

Skapad: 10/7 - 2016 20:43

Finalerna spelas söndagen den 24 juli i Borgholm

 

10.00 Pojkar 13 Persnäs/Böda/Högby-IFK Borgholm

 

11.20 Flickor 13 Persnäs AIF-Färjestadens GoIF

 

13.00 Pojkar 11 Persnäs AIF-RM/SSG

 

14.10 Flickor 11 Persnäs AIF-RM/SSG

 

15.20 Pojkar 15 Persnäs/Böda/Högby-IFK Borgholm

 

17.00 Junior Mörbylånga GoIF-Färjestadens GoIF

 

19.00 Damer Glömminge IF-Färjestadens GoIF

Spelordning ÖM Dam - Herr 2016

Skapad: 29/5 - 2016 11:05

DAMER:

Match 1. Persnäs/Böda/Högby - IFK Borgholm

             Resultat: 0-1

             

Match 2. Mörbylånga GoIF - Färjestadens GoIF

     Resultat: 0-1

             

Match 3. Semifinal 1. IFK Borgholm- Färjestadens GoIF

     Resultat: 0-12

 

Match 4. Semifinal 2.  Glömminge IF - Runsten/Möckleby IF

     Resultat: 3-1

            

Match 5. Final.  Glömminge IF-Färjestadens GoIF

             Damfinalen spelas på Borgholms Idrottsplats söndagen

             den 24 juli kl. 19.00



HERRAR:

Match 1. Färjestadens GoIF - Runsten/Möckleby IF

             Resultat: 1 - 2


Match 2. Högsrums FF - IFK Borgholm

             Resultat: 1 - 2


Match 3. Hulterstads AIK - Mörbylånga GoIF

             Resultat: 0 - 2


Match 4. SSG IF - Glömminge IF

             Resultat: 0 - 2


Match 5. Persnäs AIF - Böda/Högby IF

             Resultat: 1 - 3


Match 6. Kvartsfinal.  Segr. match 1. - Segr. match 2.

             Runsten/Möckleby IF - IFK Borgholm

             Resultat: 6 - 1


Match 7. Semifinal 1.  Segr. match 6. - Segr. match 3.

             Runsten/Möckleby IF - Mörbylånga GoIF

             Speldag: Onsdagen den 20 juli kl. 19.00  Skansen  Mörbylånga

             Resultat:


Match 8. Semifinal 2.  Segr. match 4. - Segr. match 5.

             Böda/Högby IF-Glömminge IF

             Resultat: 0-8


Match 9. Final.  Segr. match 7. - Glömminge IF

             Herrfinal spelas på Runvallen i Runsten lördagen den 23 juli kl. 14.00


Lottat hemmalag kontaktar sina motståndare och kommer överens om matchdag o speltid. Beställer domare och kontaktar Ölandsbladet för annonsering och Ölands Idrottskrets fotbollsekltion för införande på hemsidan.

Hemmalag ser också till att huvudsponsorn för ÖM-fotbollen ICA-Öland är representerad på matchdagen genom flaggning eller på annat sätt.

 

Matchdagar och matchtider för semifinaler återkommer fotbollsektionen med så fort detta är klart.

Anledningen är det bevattningsförbud som för närvarande råder.




ÖM-fotboll

Skapad: 29/5 - 2016 10:45

ÖM-match på Björkvallen tisdagen den 7 juni kl 19.00

SSG IF - Glömminge IF

ÖM Lottning ungdom och junior 2016

Skapad: 2/5 - 2016 17:24
Årets ÖM för ungdomar och juniorer spelas enligt följande:

Flickor 11
Semifinal 1 Persnäs AIF-Mörbylånga GoIF
Semifinal 2 Färjestadens GoIF-RM/SSG

Flickor 13
Final Persnäs AIF-Färjestadens GoIF

Pojkar 11
Kvartsfinal Algutsrums IF-Persnäs AIF
Semifinal 1 segraren Algutsrums IF/Pernäs AIF-IFK Borgholm
Semifinal 2 RM/SSG-Färjestadens GoIF

Pojkar 13
Kvartsfinal Mörbylånga GoIF-Färjestadens GoIF
Semifinal 1 segraren Mörbylånga GoIF/Färjestadens GoIF-Pernäs/Böda/Högby
Semifinal 2 RM/SSG-IFK Borgholm

Pojkar 15
Kvartsfinal Färjestadens GoIF-Mörbylånga GoIF
Semifinal 1 segraren Färjestadens GoIF/Mörbylånga GoIF-Persnäs/Böda/Högby
Semifinal 2 IFK Borgholm-RM/SSG

Junior herr
Semifinal Mörbylånga GoIF-IFK Borgholm
Final segraren Mörbylånga GoIF/IFK Borgholm-Färjestadens GoIF

När det gäller årets ÖM matcher så ska alla semifinaler vara färdiga spelade senast den 30 juni. Matchresultaten ska efter färdiga spelad match mailas in till mattias.pettersson@olandsidrottskrets.se
Årets ÖM finaler kommer spelas i Borgholm söndagen 24 juli.

Inbjudan till domarkurser

Skapad: 12/3 - 2016 09:24
Ölands Idrottskrets i samarbete med Persnäs AIF bjuder in till grundutbildning och fortbildning för våra fotbollsdomare.

Här hittar ni inbjudan och hur ni gör för att anmäla er till repsektive kurs.
Sista anmälaningsdag: Fredag 1 april

Ungdoms-ÖM 2015

Skapad: 10/8 - 2015 12:01

Så här speklas ungdomsfinalerna söndagen den 16 augusti på Tallhöjden.

10:30
F11 Fgoif - PAIF
P11 PAIF - IFK Borgholm

12:00
Junior dam RM IF - Fgoif
P13 Fgoif -RM/SSG

14:00
Junior herr Algustrums IF - Fgoif
F13 RM/SSG - Fgoif

VÄLKOMNA!

ÖM,FOTBOLL-ungdom, junior 2015.

Skapad: 23/4 - 2015 19:32

ÖIK:s fotbollsektion tillsammans med representanter från samtliga Öländska föreningar som bedriver ungdomsfotboll-juniorfotboll träffades på ÖIK:s kansli i Färjestaden den 30 mars för att lotta spelordning och gå igenom regler och förhållanden inför 2015-års spel.

Totalt deltar 20 ungdomslag i klasserna P-F 11,  P-F 13,  P-F 15.

Totalt deltar 2 lag junior dam och 4 lag junior herr.


Att tänka på:

Allt spel sker enl. Sm. FF:s tävlingsbestämmelser.

Det betyder bl. a att P-F 11 spelar 7-mannafotboll och P-F 13 spelar 9-mannafotboll.

Dispenser i ungdomsklasserna enl. Sm. FF:s rekommendationer.


Undantag från tävl.bestämmelserna är att:

Vid oavgjort efter ord. matchtids utgång gäller ingen förlängning. Straffar enl. reglerna vidtar direkt.


I de klasser där kvarts/semifinaler spelas ska dessa vara spelade senast V26.


För junior herr o dam gäller maxålder 19 år.


Matchresultat direkt efter spelad match (hemmalag) till Leif Rydberg  072 5307886

lefferydberg@msn.com

 

Lottat hemmalag kontaktar motståndarlaget och kommer överens om speldag o tid.

Hemmalag ansvarar för att legitimerad u-domare dömer matchen.

Hemmalag ansvarar för att ÖIK:s huvudsponsor ICA-handlarna på Öland är representerade

i samband med match. ICA-flagga eller på annat sätt.


Finaler spelas på Tallhöjden Färjestaden söndagen den 16 augusti.


LOTTNING ENL. FÖLJANDE:

F11.

R/M-SSG IF  -  Färjestadens GoIF     (segr. till final)

Persnäs AIF  -  Mörbylånga GoIF       (segr. till final)


P11:

Färjestadens GoIF  -  Persnäs AIF

Segr.  -  Mörbylånga GoIF                 (segr. till final)

IFK Borgholm  -  R/M-SSG IF             (segr. till final)


P13:

Färjestadens GoIF  -  Persnäs/Böda/Högby     (segr. till final)

R/M-SSG IF  -  IFK Borgholm                         (segr. till final)


F13:

R/M-SSG IF  -  Färjestadens GoIF   (final)


P15:

Persnäs/Böda/Högby  -  IFK Borgholm

Segr.  -  Färjestadens GoIF             (final)


F15:

Färjestadens GoIF  -  Persnäs/Böda/Högby    (final)


Junior dam:

Runsten/Möckleby IF  -  Färjestadens GoIF    (final)


Junior herr:

Algutsrums IF  -  IFK Borgholm     (segr. till final)

R/M-SSG IF  -  Färjestadens GoIF  (segr. till final)


ÖM-2015 senior

Skapad: 27/1 - 2015 11:55

   Lottat o klart inför ÖM senior 2015.

   Tisdagen den 20 januari lottades och spikades

   ÖM-mästerskapet för seniorfotbollen.


   HERR:


   Det hela börjar med 3st 16-delsfinaler som ska vara

   färdigspelade senast 17 maj.

   OBS: Hemmalag benämns först.


   IFK Borgholm  -  Böda/Högby IF                               Segr:  Böda/Högby IF

   Hulterstads AIK  -  Persnäs AIF                                 Segr: Persnäs AIF

   Färjestadens GoIF  -  Mörbylånga GoIF                 Segr: Färjestadens GoIF


   Kvartsfinaler (spelas senast 28 juni):


 1. Böda/Högby IF -  Runsten/Möckleby IF            Segr: Runsten/Möckleby IF

 2. Algutsrums IF  -  Högsrums FF

 3. Persnäs AIF - Stenåsa/Sandby/Gårdby IF         Segr: Persnäs AIF

 4. Mörbyl. GoIF  -  Glömminge IF                            Segr: Glömminge IF


 Semifinaler spelas på Tallhöjden Färjestaden 20-21 juli kl. 21.00

 1. 20 juli kl. 21.00:  Runsten/Möckleby IF  - segr. kvartsf. 2

 2. 21 juli kl. 21.00:  Persnäs AIF - Glömminge IF


 Final spelas på Högby IP lördagen den 25 juli kl. 15.00


   DAM:

 Semifinaler spelas på Tallhöjden Färjestaden 20-21 juli kl. 19.00

 1. 20 juli kl. 19.00: Glömminge IF  -  Färjestadens GoIF

 2. 21 juli kl. 19.00: IFK Borgholm  -  Runsten/Möckleby IF


 Final spelas på Högby IP lördagen den 25 juli kl. 13.oo


 


Junior och Ungdoms ÖM finaler 2014

Skapad: 12/8 - 2014 12:41

Finaler spelade i 2014-års junior/ungdoms ÖM.

På ett soligt och välfriserat Solvallen i Persnäs genomfördes

den 10 augusti 2014-års ÖM-finaler för junior och ungdomar.

Resultat:

F11. Färjestadens GoIF - Persnäs   12 - 0

P11. R/M-SSG IF - Färjestadens GoIF   4 - 6 efter straffar (2-2)

F13. R/M-SSG IF - Färjestadens GoIF   0 - 5

P13. R/M-SSG IF - IFK Borgholm   1 - 5

P15. Mörbylånga GoIF - Färjestadens GoIF   6 - 7 efter straffar (2-2)

Junior Dam. Färjestadens GoIF - R/M IF   0 - 2

Junior Herr. Färjestadens GoIF - R/M-SSG IF   3 - 1 

På Facebook

Våra partners