Logotype

Fotboll

2009

ÖM SEGRARE 2009
Juniorer IFK Borgholm
Damer R/M IF
Herrar R/M IF
Flickor 11 Färjestadens GoIF
Pojkar 11 Färjestadens GoIF
Flickor 13 Färjestadens GoIF
Pojkar 13 Färjestadens GoIF
Pojkar 15 Färjestadens GoIF

ÖM Final Juniorer 2009
Färjestadens GoIF – IFK Borgholm 2-4
0-1 Niklas Streijffert, 0-2 Sebastian Raun, 1-2 David Kälveus, 1-3 Sebastian Raun, 2-3 Johan Åkesson, 2-4 Sebastian Raun

Pris till bäste spelare i respektive lag, skänkt av Grönhögsbröd/Sörens Bröd
Färjestadens GoIF Anton Eriksson
IFK Borgholm Jesper Ström

Pris till bäste spelare i respektive lag, skänkt av Ölands Köpstad
Färjestadens GoIF Joakim Stigsson
IFK Borgholm Sebastian Raun

IFK Borgholm tog sin tredje inteckning i Team Sportias vandringspokal och får därmed behålla bucklan.

ÖM Semifinaler Damer 2009
R/M IF - IFK Borgholm 1-1 (5-4 efter straffar)
0.1Sara Torkelsson, 1-1 Tilda Romberg
Straffar
R/M IF: Linnea Alvarmo, Josefin Bengtsson, Emma Jönsson,
Marie Salebäck
IFK Borgholm: Moa Olsson, Natalie Wilhelmsson,
Nathalie Nilsson

Pris till bäste spelare i respektive lag, skänkt av Grönhögsbröd/Sörens Bröd
R/M IF Frida Andersson
IFK Borgholm Anna Nyman

Böda/Högby – Färjestadens GoIF 0-6
0-1 Felicia Waller, 0-2 Felicia Waller, 0-3 Emma Ek, 0-4 Emma Wahlberg, 0-5 Felicia Waller, 0-6 Emma Ek

Pris till bäste spelare i respektive lag, skänkt av Grönhögsbröd/Sörens Bröd
Böda/Högby Lisa Ennerfelt
Färjestadens GoIF Felicia Waller

ÖM Final Damer 2009
R/M IF – Färjestadens GoIF 1-0
1-0 Linnea Alvarmo

Pris till bäste spelare i respektive lag, skänkt av Grönhögsbröd/Sörens Bröd
R/M IF Louise Bengtsson
Färjestadens GoIF Ida Persson

Pris till bäste spelare i respektive lag, skänkt av Ölands Köpstad
R/M IF Linnea Alvarmo
Färjestadens GoIF Emma Wahlberg

R/M IF tog i och med segern i årets ÖM sin första inteckning i Ölandsbladets vandringspokal. Sedan tidigare har IFK Borgholm en inteckning.

ÖM Semifinaler Herrar 2009
Böda/Högby – Färjestadens GoIF 1-2
0-1 Tom Karlsson, 0-2 Tom Karlsson, 1-2 Jonas Nilsson

Pris till bäste spelare i respektive lag, skänkt av Grönhögsbröd/Sörens Bröd
Böda/Högby Johan Hammarsten
Färjestadens GoIF Tom Karlsson

Hulterstad AIK – R/M IF 0-6
0-1 Emanuel Claesson, 0-2 Emanuel Claesson, 0-3 Sebastian Sten, 0-4 Andreas Larsson, 0-5 Anders Johansson, 0-6 Anders Johansson

Pris till bäste spelare i respektive lag, skänkt av Grönhögsbröd/Sörens Bröd
Hulterstad AIK Peter Anderzén
R/M IF William Andersson

ÖM Final Herrar 2009
R/M IF – Färjestadens GoIF 2-2 (6-3 efter straffar)
1-0 Emanuel Claesson, 1-1 Johan Lewton, 1-2 Charlie Nilsson, 2-2 Anders Johansson
Straffar
R/M IF: Sebastian Sten, John Larsson, Valentin Folkemark,
Mats Barkman. Färjestadens GoIF: Andreas ”Snurre” Persson

Pris till bäste spelare i respektive lag, skänkt av Grönhögsbröd/Sörens Bröd
R/M IF Emanuel Claesson
Färjestadens GoIF Stefan Nyberg

Pris till bäste spelare i respektive lag, skänkt av Ölands Köpstad
R/M IF Niklas Olsson
Färjestadens GoIF Charlie Nilsson

R/M IF tog med segern sin första inteckning i Ölandsbladets vandringspokal. Sedan tidigare har Färjestadens GoIF två inteckningar och IFK Borgholm en inteckning.


UÖM-Final F11 7 sep på Grövle
Färjestadens GoIF - Mörbylånga GoIF 13-0

Målen: 1-0 Moa Bäckstedt, 2-0 Ellen Bäckstedt,
3-0 Ellen Bäckstedt, 4-0 Josefine Nilsén, 5-0 Moa Bäckstedt,
6-0 Minna Rathjen, 7-0 Minna Rathjen, 8-0 Moa Bäckstedt,
9-0 Josefine Nilsén, 10-0 Josefine Nilsén, 11-0 Louise Otterström,
12-0 Minna Rathjen, 13-0 Louise Otterström



UÖM Finaler lör 29 aug på Rällavallen i Högsrum

P11 Mörbylånga Goif-Färjestadens Goif 1-13 (0-9)
0-1 Hannes Eriksson Bergman, 0-2 Alex Vult Von Steiern,
0-3 Niklas Lantz, 0-4 Pontus Johansson, 0-5 Timmy Annerbrink
0-6 Timmy Annerbrink, 0-7 Alex Vult Von Steiern,
0-8 Pontus Johansson, 0-9 Hannes Eriksson Bergman,
0-10 Axel Gustavsson, 0-11 Viktor Johansson, 1-11 Patrick Dennis
1-12 Mikael Sjöbom, 1-13 Anton Törneke



F13 IFK Borgholm-Färjestadens Goif 2-3 (0-2)
0-1 Maja Sjögren, 0-2 Maja Sjögren, 0-3 Självmål,
1-3 Tove Svanborg, 2-3 Alicia Englund



P13 Färjestadens Goif-IFK Borgholm 6-1 (1-0)
1-0 Gustav Engvall, 2-0 Gustav Engvall, 3-0 Fredrik Husberg,
4-0 Fredrik Husberg, 5-0 Gustav Engvall, 5-1 Ali Mostar,
6-1 Erik Bergzen



P15 Mörbylånga Goif- Färjestadens Goif 1-3 (1-3)
0-1 Karl Westher, 0-2 Mattias Thorvaldsson, 0-3 Anton Nilsson,
1-3 John Gustavsson

På Facebook

Våra partners