Logotype

Styrelsen

Ungdom 16-19 år

Ölands Försäkringsbolags stipendium 16-19 år

Ölands Försäkringsbolags stipendium delas ut till en träningsvillig ungdom. Priset delas ut till en pojke och en flicka.


Flicka

Pojke

 

2016

Vanessa Olsson

Ölands Ryttarförening

 

Chakkrit Chanprakhon

FIK Färjestaden

2015

Saga Eklund

Ölands Ryttarförening

 

Elias Engström

FIK Färjestaden

2014

Wilma Abrahamsson

Runsten/Möckleby IF

 

Elias Hallström

Runsten/Möckleby IF

2013

Annie Nilsson

FBC Kalmarsund

 

Hampus Larsson

Färjestadens GoIF

2012

Fanny Nilsson

Färjestadens GoIF

 

Mattias De Graaf

R/M IF/FIK Färjestaden

2011

Nikki Berglund

FIK Färjestaden

 

Oskar Nordborg

FI Kalmarsund

2010

Hannah Fällman

Mörbylånga GoIF

 

Olle Willsund

Högby IF

2009

Rebecka Johannesson

Ölands Ryttarförening

 

Gustav Andersson

Färjestadens GoIF

2008

Ida Fällman

Mörbylånga GoIF

 

Mattias Olander

Högby IF

2007

Ida Persson

Högsrums FF

 

Peter Mosseke

Glömminge IF

2006

Josefin Bengtsson

Färjestadens IBK

 

Simon Svensson

Högsrums FF


Arla Ost stipendium 16-19 år

2005 Kim Nilsson Färjestadens IBK
Joakim D Sjöström Glömminge IF
2004 Johan Nilsson FIK Färjestaden
Anette Broselid FIK Färjestaden
2003 David Nilsson Högby IF
Mathias Lindberg Färjestadens GoIF
2002 David Berglund Färjestadens IBK
Niklas Wiberg FIK Färjestaden
2001 Magnus Olsson Högby IF
2000 Johanna Nilsson Högby IF

Kommunens bästa, Mörbylånga kommuns stipendium

2002: Stipendium övergått till Arla Ost stipendium till framgångsrik ungdom 16-19 år

2000 Martin Kolmevik SSG IF
1999 Louise Bengtsson Runsten/Möckleby IF
1998 Anna-Karin Svensson FIK Färjestaden
1997 Lina Roslund Strandskogens Ridklubb
1996 Maria Löttiger FIK Färjestaden
1995 Mats Karlsson Runsten/Möckleby IF
1994 Fredrik Savehed Runsten/Möckleby IF
1993 Helena Karlsson Algutsrums Ungdomsskytteförening

Ölandsmejeriers stipendium 16-19 år

1999 Martin Svensson Högby IF
1998 Annika Eriksson FIK Färjestaden
1997 Ida Nilsson Högby IF
1996 Johanna Olander FIK Färjestaden
1995 Niklas Nelson Högby IF
1994 Jennie Niesel FIK Färjestaden
1993 Stefan Danielsson Högby IF
1992 Erik Olofsson FIK Färjestaden
1991 Ida Petersén Mörbylånga GoIF
1990 Jimmy Ekvall FIK Färjestaden
1989 Mia Anderzen Mörbylånga GoIF
1988 Marie Tinnert FIK Färjestaden
1987 Jerry Nilsson Byxelkroks AIK