Logotype

Styrelsen

Idrottsprestation

Bästa idrottsprestation

Idrottsentusiasten Sigvard Wildenius, Borgholm kom 1966 på idén, att den bästa idrottsprestationen av en ölänning skulle årligen belönas. Han skänkte därför en guldklocka varje år för detta ändamål fram till 1982. Ölands Idrottskrets styrelse fick uppdraget att utse den som skulle erhålla priset.


Sparbanksstiftelsen Öland


2016 Ida Nilsson Högby IF
2015 David Nilsson Högby IF
2014 David Nilsson Högby IF
2013 Marcus Nilsson Högby IF
2012 Marcus Nilsson Högby IF
2011 David Nilsson Högby IF
2010 Marcus Nilsson Högby IF
2009 Niklas Wiberg FI Kalmarsund
2008 Johan Svensson FI Kalmarsund
2007 Katarina Torstensson Ölands Ryttarförening 


Svenssons Ur, Optik och Guld

2006 Ida Nilsson Högby IF
2005 Johanna Nilsson Högby IF
2004 Ida Nilsson Högby IF
2003 Niklas Wiberg FIK Färjestaden


Märta och Lars Ljungströms stipendium

2002 Delades ej ut  
2001 Ida Nilsson Högby IF
2000 Ida Nilsson Högby IF
1999 Johanna Nilsson Högby IF
1998 Ida Nilsson Högby IF
1997 Martina Barkman FIK Färjestaden
1996 Jennie Niesel FIK Färjestaden
1995 Martina Barkman FIK Färjestaden
1994 Daniel Andersson Färjestadens GoIF
1993 Jimmy Ekvall FIK Färjestaden
1992 Delades ej ut  
1991 Kristian Pettersson FIK Färjestaden
1990 Erik Olofsson FIK Färjestaden
1989 Elisabeth Appelqvist FIK Färjestaden
1988 Katarina Nilsson Högby IF


Ölandsmejeriers stipendium

1987 Jerry Nilsson Byxelkroks AIK


Ölands Idrottskrets stipendium för framgångsrik idrottsutövare

1986 Anneli Nilsson Ölands Simklubb
1985 Elisabeth Appelqvist FIK Färjestaden
1984 Eva Jonasson IFK Borgholm/Ölands Simklubb
1983 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF


Sigvard Wildenius Guldklocka

1982 Niklas Karlström IFK Borgholm
1981 Eva Jonasson IFK Borgholm
1980 Eva Gustavsson FIK Färjestaden
1979 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF
1978 Mats Gunnarsson IFK Borgholm
1977 Siv Tornegård Ölands Smedby IK
1976 Siv Tornegård Ölands Smedby IK
1975 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF
1974 Ninni Svensson Bredsättra 
1973 Katarina Tornegård Ölands Smedby IK
1972 Göran Gustavsson Resmo IF
1971 Bertil Johansson Algutsrums Skytteförening
1970 Ulla Leander Färjestadens GoIF
1969 Leif Ideström Mörbylånga GoIF
1968 Jan Nilsson IFK Borgholm
1967 Ove Nilsson SSG IF
1966 Erik Petersson Färjestadens GoIF


På Facebook

Våra partners