Logotype

Styrelsen

Förtjänsttecken

Ölands Idrottskrets förtjänsttecken i guld

Förtjänsttecknet kan utdelas till förenings- och kretsstyrelser förtjänta icke idrottsaktiva personer enligt följande:

 

  1. I föreningars huvudstyrelse under en tidsrymd av minst 20 år verksamma och arbetande personer.
  2. I Ölands Idrottskrets styrelse under en tid av minst 10 år verksamma och arbetande personer.
  3. Därutöver kan tecknet erhållas av en annan person som på ett förtjänstfullt sätt verkat för idrottens främjande på Öland.

1 Olle Eriksson * Borgholm 1943
2 Axel Björklund ** Mörbylånga 1946
3 Gustav Johansson *** Borgholm 1946
4 Sven Svensson Mörbylånga 1951
5 Kurt Almström Högsrum 1953
6 Göran Johansson Borgholm 1957
7 Gösta Bolin Kalmar 1962
8 Tore Simonsson Färjestaden 1964
9 Sven-Erik Olsson Borgholm 1968
10 Kjell Eklöv Gårdby 1968
11 Hans Mattsson Borgholm 1973
12 Allan Nilsson Mörbylånga 1976
13 Ingvar Börjesson Runsten/Möckleby IF 1979
14 Egon Petersson Stora Frö IF 1979
15 Sten Simonsson Byxelkroks AIK 1979
16 Erik Icke Svensson Ölands Smedby IK 1979
17 Fred Palmqvist Glömminge IF 1980
18 Stig Hermansson Böda IK 1980
19 Harry Engelholm IFK Borgholm 1980
20 Allan Andersson Hulterstad AIK 1980
21 Sten Medelius Högby IF 1981
22 Sven Gustavsson Persnäs AIF 1981
23 Axel Jansson Högsrums FF 1981
24 Berit Karlström IFK Borgholm 1982
25 Thure Hellsten Färjestadens GoIF/BK Fåken 1982
26 Börje Larsson Färjestadens GoIF/Färjestadens Motion 1982
27 Göthe Nilsson Resmo IF 1983
28 Nils Sevborn Mörbylånga GoIF 1983
29 Evert Ingvarsson Mörbylånga GoIF 1983
30 Jan Johansson Färjestadens GoIF 1983
31 Inge Lind Färjestadens GoIF 1986
32 Philip Sigvardsson Hulterstad AIK 1987
33 Henning Eriksson Hulterstad AIK 1987
34 Willy Fredriksson Hulterstad AIK 1987
35 Birgit Simonsson Byxekroks AIK 1987
36 Jan Engelholm Högsrums FF 1987
37 Eddy Johnson Mörbylånga GoIF 1988
38 Conny Alfredsson SSG IF 1990
39 Lennart Rydman Ölands Idrottskrets/Mörbylånga 1991
40 Anders Johnsson Runsten/Möckleby IF 1991
41 Lars-Olof Martinsson Resmo IF 1991
42 Göte Nilsson Resmo IF 1991
43 Rolf Mauritzon Resmo IF 1991
44 Lennart Olsson IFK Borgholm 1991
45 Valter Pettersson Stora Frö IF 1992
46 Erland Börjesson Glömminge IF 1992
47 Örjan Johansson Glömminge IF 1992
48 Erik Petersson Ölands Idrottskrets/Färjestaden 1992
49 Kurt Carlén Ölands Idrottskrets/Gårdby 1992
50 Per-Olof Amner IFK Borgholm 1995
51 Tomas Larsson Färjestadens Motion 1995
52 Gunni Nilsson Ölands Simklubb 1997
53 Göran OT Dahlberg Mörbylånga GoIF 1997
54 Margareta Silverstrand Persnäs AIF 1997
55 Bernt Johansson Persnäs AIF 1997
56 Gösta Kullman   1999
57 Carl-Johan Hultenius Färjestadens Motion 1999
58 Helen Winqvist Alvaret 2001
59 Agneta Jäverskog Färjestadens GoIF 2002
60 Arne Svensson FIK Färjestaden 2003
61 Birgitta Carlén SSG IF 2004
62 Kenneth Alfredsson SSG IF 2005
63 Björn Andreen Persnäs AIF 2005
64 Bertil Tinnert FIK Färjestaden 2006
65 Leif Larsson Runsten/Möckleby IF 2007
66 Stefan Sigurdsson Runsten/Möckleby IF 2007
67 Hans Lorentsson Glömminge IF 2008
68 Birger Rickardsson Färjestadens Motion 2008
69 Bengt Gustavsson Ölands Ryttarförening 2008
70 Carl-Gustaf Nilsson Ölands Idrottskrets 2009
71 Bertil Johansson Ölands Idrottskrets 2009
72 Anders Arvefalk Runsten/Möckleby IF 2009
73 Sten-Axel Persson Ölands Ryttarförening 2009
74 Rickard Engström Glömminge IF 2009
75 Olle Johansson Färjestadens Motion 2012
76 Erland Augustinsson Persnäs AIF 2012
77 John-Erik Svensson Ölands Idrottskrets 2014
78 Ingvar Georgsson Algutsrums IF 2015
79 Leif Carnesten Algutsrums IF 2016
80 Roddy Oscarsson Åkerbo Hästklubb 2016

*) Föreningen första ordförande
**) Kassör 10 år
***) Sekreterare 10 år

På Facebook

Våra partners