Logotype

Få vårt nyhetsbrev

* Obligatoriskt fält

Friidrott

ÖM-resultat 2012

ÖM i terräng 1 maj
 
Plats: Ramsnäs, norr om Byrums Sandvik   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Arrangör: Högby IF & Ölands IK   Väder: Soligt och +15°C
 
  Män 4 km    
1. Tomas Olsson -77 Högby IF 13.03
2. Markus Andersson -85 Högby IF 13.26
3. Ken Slättengren -95 Högby IF 13.57
4. Sonny Karlsson -67 Högby IF 13.58
5. Pär Wanby -64 Högby IF 14.30
6. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 15.25
7. Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 15.44
8. Jesper Axelsson -96 Föra AIK 16.23
9. Sten-Olof Mäki -52 Högby IF 16.33
10. Anders Lundqvist -68 Föra AIK 16.58
11. Max Harrieson -66 Högby IF 17.22
12. Clas Asp -62 Föra AIK 17.58
13. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 18.02
14. Stefan Rohde -55 Högby IF 18.09
15. Albin Lindblad -98 Högby IF 19.12
16. Kenth Oscarsson -60 Föra AIK 19.56
17. Christer Persson -62 Högby IF 20.53
18. Jacob Asp -98 Föra AIK 21.26
19. Per Arnér -55 Föra AIK 21.27
20. Erik Petersson -42 Färjestadens Motion IF 24.07
21. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 24.29
       
  M35 4 km    
1. Tomas Olsson -77 Högby IF 13.03
       
  M40 4 km    
1. Anders Lundqvist -68 Föra AIK 16.58
       
  M45 4 km    
1 . Sonny Karlsson -67 Högby IF 13.58
2 . Pär Wanby -64 Högby IF 14.30
3 . Max Harrieson -66 Högby IF 17.22
       
  M50 4 km    
1 . Clas Asp -62 Föra AIK 17.58
2 . Kenth Oscarsson -60 Föra AIK 19.56
3 . Christer Persson -62 Högby IF 20.53
       
  M55 4 km    
1 . Stefan Rohde -55 Högby IF 18.09
2 . Per Arnér -55 Föra AIK 21.27
       
  M60 4 km    
1 . Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 15.25
2 . Sten-Olof Mäki -52 Högby IF 16.33
       
  M70 4 km    
1 . Erik Petersson -42 Färjestadens Motion IF 24.07
       
  M75 4 km    
1 . Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 24.29
       
  P17 4 km    
1 . Ken Slättengren -95 Högby IF 13.57
2 . Jesper Axelsson -96 Föra AIK 16.23
3 . Gustav Lindqvist -96 Högby IF 18.02
       
  P15 4 km    
1 . Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 15.44
2 . Albin Lindblad -98 Högby IF 19.12
3 . Jacob Asp -98 Föra AIK 21.26
       
  Kvinnor 4 km    
1. Camilla Petersson -68 Högby IF 17.59
2. Lena Thor -67 Högby IF 19.00
3. Katarina Nilsson -56 Högby IF 19.30
4. Alice Asp-97 Föra AIK 19.46
5. Anita Jönsson -63 Högby IF 20.03
6. Carina Lindblad -63 Högby IF 20.20
7. Elin Vertetics -98 Högby IF 20.21
8. Camilla Persson -62 Högby IF 20.28
9. Gith Karlsson -68 Högby IF 20.41
10. Irene Rohde -56 Högby IF 21.51
11. Lottie Harrieson -65 Högby IF 22.02
12. Ann-Marie Lindqvist -70 Högby IF 23.14
13. Marie Karlsson -66 Högby IF 23.17
14. Anna Matocka -66 Högby IF 23.29
15. Pia Axelsson -68 Föra AIK 28.02
16. Christina Söllscher -48 Högby IF 32.07
       
  K40 4 km    
1 . Camilla Petersson -68 Högby IF 17.59
2 . Gith Karlsson -68 Högby IF 20.41
3 . Ann-Marie Lindqvist -70 Högby IF 23.14
4 . Pia Axelsson -68 Föra AIK 28.02
       
  K45 4 km    
1 . Lena Thor -67 Högby IF 19.00
2 . Anita Jönsson -63 Högby IF 20.03
3 . Carina Lindblad -63 Högby IF 20.20
4 . Lottie Harrieson -65 Högby IF 22.02
5 . Marie Karlsson -66 Högby IF 23.17
6 . Anna Matocka -66 Högby IF 23.29
       
  K50 4 km    
1 . Camilla Persson -62 Högby IF 20.28
       
  K55 4 km    
1 . Katarina Nilsson -56 Högby IF 19.30
2 . Irene Rohde -56 Högby IF 21.51
       
  K60 4 km    
1 . Christina Söllscher -48 Högby IF 32.07
       
  F15 4 km    
1 . Alice Asp-97 Föra AIK 19.46
2 . Elin Vertetics -98 Högby IF 20.21
       
  P13 2km    
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 7.56
2. Johan Lindqvist -99 Högby IF 7.57
3. Lukas Nilsson -00 Högby IF 7.58
4. Joakim Axelsson -00 Föra AIK 7.59
5. Fabian Lindblad -00 Högby IF 8.45
       
  F13 2km    
1 . Malin Thor -99 Högby IF 8.47
       
  F11 1km    
1. Elin Nilsson -01 Högby IF 4.02
2. Rebecca Toreld -01 Högby IF 4.04
       
  P9 1km    
1 . Leo Nilsson -03 Högby IF 3.37
2 . Oscar Toreld -03 Högby IF 4.03
3 . Johannes Axelsson -04 Föra AIK 4.29
       
  F9 1km    
1. Ida Nilsson -03 Högby IF 4.41
2. Fanny Bohman -03 Högby IF 4.53
3. Alva Nilsson -04 Högby IF 5.18
4. Tova Nilsson -05 Högby IF 5.34
5. Adeline Lindqvist -05 Högby IF 5.35


Veteran-ÖM 3 juli
 
Arrangör: Högby IF och Ölands Idrottskrets
Plats: Högby IP
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Eltid o prisutdelning: Bertil Tinnert
Väderlek: Soligt och 21°C
Deltagare: 15 st + 10 st utom tävlan
 
M40              
100 m 1. Kent Lindblad -71 Högby IF M40 13.64 1.4 Heat 2
1500m 1. Kent Lindblad -71 Högby IF M40 5.04.74    
Höjd 1. Kent Lindblad -71 Högby IF M40 1.20    
Kula 1. Kent Lindblad -71 Högby IF M40 7.20 7.26  
Diskus 1. Kent Lindblad -71 Högby IF M40 15.91 2.0  
               
M45              
100 m 1. Ola Slättengren -63 Högby IF M45 14.31 1.4 Heat 2
  2. Max Harrieson -66 Högby IF M45 14.37 1.4 Heat 2
1500m 1. Ola Slättengren -63 Högby IF M45 4.46.59    
  2. Max Harrieson -66 Högby IF M45 5.45.13    
Längd 1. Max Harrieson -66 Högby IF M45 4.58 1.4  
Höjd 1. Max Harrieson -66 Högby IF M45 1.40    
Kula 1. Ola Slättengren -63 Högby IF M45 6.62 7.26  
  2. Max Harrieson -66 Högby IF M45 6.59 7.26  
Diskus 1. Max Harrieson -66 Högby IF M45 18.56 2.0  
  2. Ola Slättengren -63 Högby IF M45 15.91 2.0  
               
M50              
Kula 1. Christer Persson -62 Högby IF M50 8.83 6.0  
  2. Björn Lindqvist -61 Högby IF M50 7.36 6.0  
               
Diskus 1. Christer Persson -62 Högby IF M50 26.32 1.5  
  2. Björn Lindqvist -61 Högby IF M50 19.42 1.5  
               
M55              
100 m 1. Claes Engström -55 FIK Färjestaden M55 14.64 1.4 Heat 2
               
M60              
100 m 1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF M60 15.00 1.7 Heat 3
1500m 1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF M60 5.09.35    
Höjd 1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF M60 1.15    
Längd 1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF M60 4.02 1.7  
Kula 1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF M60 7.77 5.0  
  2. Christer Möller -50 Högby IF M60 6.51 5.0  
Diskus 1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF M60 25.41 1.0  
               
M65              
Höjd 1. Arne Svensson -47 FIK Färjestaden M65 1.20    
Längd 1. Arne Svensson -47 FIK Färjestaden M65 3.99 1.5  
Kula 1. Arne Svensson -47 FIK Färjestaden M65 9.93 5.0  
Diskus 1. Arne Svensson -47 FIK Färjestaden M65 29.68 1.0  
               
K35              
100 m 1. Frida Össmar-77 Högby IF K35 15.05 1.7 Heat 3
1500m 1. Frida Össmar-77 Högby IF K35 5.31.60    
Längd 1. Frida Össmar-77 Högby IF K35 3.81 1.3  
Kula 1. Frida Össmar-77 Högby IF K35 6.84 4.0  
Diskus 1. Frida Össmar-77 Högby IF K35 15.31 1.0  
               
K40              
100 m 1. Git Karlsson -68 Högby IF K40 17.41 1.7 Heat 3
1500m 1. Camilla Peterson -68 Högby IF K40 5.33.29    
  2. Git Karlsson -68 Högby IF K40 6.40.85    
Höjd 1. Git Karlsson -68 Högby IF K40 1.10    
Längd 1. Git Karlsson -68 Högby IF K40 3.23 1.3  
Kula 1. Git Karlsson -68 Högby IF K40 5.89 4.0  
  2. Camilla Peterson -68 Högby IF K40 5.25 4.0  
Diskus 1. Git Karlsson -68 Högby IF K40 13.35 1.0  
               
K45              
100 m 1. Annelie G. Engström -65 FIK Färjestaden K45 16.77 1.7 Heat 3
  2. Lotti Harrieson -65 Högby IF K45 17.71 1.7 Heat 3
1500m 1. Lottie Harrieson -65 Högby IF K45 6.52.49    
  2. Annelie G. Engström -65 FIK Färjestaden K45 7.03.73    
Kula 1. Annelie G. Engström -65 FIK Färjestaden K45 6.23 4.0  
  2. Lottie Harrieson -65 Högby IF K45 5.04 4.0  
               
K55              
Kula 1. Katarina Nilsson -56 Högby IF K55 7.48 3.0  
1500m 1. Katarina Nilsson -56 Högby IF K55 6.38.97    
Diskus 1. Katarina Nilsson -56 Högby IF K55 18.60 1.0  
               
    Utom tävlan          
Män              
100 m 1. Simon Assarsson -91 IFK Växjö Män 11.25 2.0 Heat 1
  2. Mattias Olander -92 Högby IF Män 11.27 2.0 Heat 1
  3. Robin Slättengren -91 Högby IF Män 12.97 2.0 Heat 1
1500m 1. Robin Slättengren -91 Högby IF Män 4.52.80    
Höjd 1. David Nilsson -87 Högby IF Män 1.30    
Längd 1. David Nilsson -87 Högby IF Män 4.88 2.0  
Kula 1. David Nilsson -87 Högby IF Män 6.98 7.26  
Diskus 1. Mattias Olander -92 Högby IF Män 29.24 2.0  
  2. Robin Slättengren -91 Högby IF Män 21.92 2.0  
  3. David Nilsson -87 Högby IF Män 16.03 2.0  
               
P17              
100 m 1. Ken Slättengren -95 Högby IF P17 12.25 2.0 Heat 1
1500m 1. Ken Slättengren -95 Högby IF P17 4.24.20    
Höjd 1. Ken Slättengren -95 Högby IF P17 1.60    
Kula 1. Ken Slättengren -95 Högby IF P17 7.35 5.0  
               
P13              
100 m 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF P13 13.75 2.0 Heat 1
Höjd 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF P13 1.50    
Längd 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF P13 4.80 1.2  
Diskus 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF P13 30.41 0.6  
               
Kvinnor              
Diskus 1. Johanna Nilsson -83 Högby IF Kv. 21.53 1.0  
               
F13              
100 m 1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF F13 14.17 1.7 Heat 3
Höjd 1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF F13 1.35    
Diskus 1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF F13 19.81 0.6  


ÖM seniorer och ungdomar
Nu premiär med ÖM i mångkamp för män och P/F13.
 
Datum: Sön-mån 22-23 juli. Plats: Högby IP. Arrangör: Högby IF, FIK Färjestaden
Tävlingsledare: Calle Nilsson. Väder: Soligt och drygt 20 grader, ganska stark sydlig vind.
 
  MÄN 100 M Söndag   +2.0  
1. Mattias Olander -92 Högby IF 11.63 725p  
2. Elias Engström -97 FIK Färjestaden 13.16    
3. Jonathan Persson -90 Högby IF 13.53 382p  
4. Markus Andersson -85 Högby IF 14.60 233p  
           
  MÄN 400 M Söndag      
1. Mattias Olander -92 Högby IF 56.41 543p  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 1.00.63 392p  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 1.02.76 324p  
           
  MÄN 1500 M Måndag      
1. Markus Andersson -85 Högby IF 4.40.47 677p  
  Tobias Nilsson -92 Alvesta FI 4.51.93 ej ÖM  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 4.57.53 574p  
3. Mattias Olander -92 Högby IF 6.06.56 238p  
           
  MÄN 5000 M Söndag      
1. Sonny Karlsson -67 Högby IF 16.35.54    
2. Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 16.53.42    
- Anton Elmström -92 Ålems OK 17.01.32 ej ÖM  
3. Pär Wanby -64 Högby IF 17.44.14    
4. Markus Andersson -85 Högby IF 17.57.78    
- Anders Rehn -66 Ålems OK 18.49.19 ej ÖM  
           
  MÄN 110 M HÄCK Måndag   +2.6  
1. Mattias Olander -92 Högby IF 17.01 623p  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 22.54 176p  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 23.68 117p  
           
  MÄN HÖJD Söndag      
1. Mattias Olander -92 Högby IF 1.65 504p  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 1.65 504p  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 1.45 352p  
           
  MÄN STAV Måndag      
1. Mattias Olander -92 Högby IF 2.72 291p  
2. Arne Svensson -46 FIK Färjestaden 2.52    
3. Jonathan Persson -90 Högby IF 2.52 246p  
4. Chakkrit Chantrakon -99 FIK Färjestaden 2.32    
5. Markus Andersson -85 Högby IF 2.22 183p  
           
  MÄN LÄNGD Söndag      
1. Mattias Olander -92 Högby IF 6.12 +0.0 613p  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 4.87 +1.5 358p  
      4.74 +0,3 333p  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 4.61 +1.7 310p  
           
  MÄN TRESTEG Söndag      
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 13.96 +1.9  
           
  MÄN KULA Söndag      
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 14.19    
  Martin Jönsson -90 Ullevi FK 13.49 ej ÖM  
2. Mattias Olander -92 Högby IF 11.90 600p  
3. Jonathan Persson -90 Högby IF 9.05 429p  
4. Markus Andersson -85 Högby IF 6.07 253p  
           
  MÄN DISKUS Måndag      
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 43.41    
2. Mattias Olander -92 Högby IF 31.69* 30.26 470p  
3. Jonathan Persson -90 Högby IF 27.53* 24.04 349p  
4. Markus Andersson -85 Högby IF 17.30 222p  
      *I kast nr 4-6 = i ÖM, ej mångk.
  MÄN SLÄGGA Söndag      
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 38.26    
           
  MÄN SPJUT Måndag      
1. Jonathan Persson -90 Högby IF 42.18 474p  
2. Mattias Olander -92 Högby IF 40.24 446p  
  Tobias Nilsson -92 Alvesta FI 31.11 ej ÖM  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 16.85 119p  
           
  MÄN TIOKAMP Sön-mån      
1. Mattias Olander -92 Högby IF 5.053p +2.0 +0.0 +2.6  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 3.884pw +2.0 +1.5 +2.6  
      3.859p +2.0 +0.3 +2.6  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 2.790pw* +2.0 +1.7 +2.6  
      *Inget längd-res med vind <= +1.4
  P15 100 M     +2.0  
1. Elias Engström -97 FIK Färjestaden 13.16    
           
  P15 100 M HÄCK Söndag   +1.5  
1. Elias Engström -97 FIK Färjestaden 15.14    
           
  P15 300 M HÄCK Måndag      
1. Elias Engström -97 FIK Färjestaden 45.00    
           
  P13 80 M Söndag   +2.1  
1. Chakkrit Chantrakon -99 FIK Färjestaden 11.27    
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 11.77    
3. Billy Nilsson -00 Högby IF 12.52    
           
  P13 600 M Söndag      
1. Chakkrit Chantrakon -99 FIK Färjestaden 2.02.22    
2. Billy Nilsson -00 Högby IF 2.02.93 573p  
3. Lukas Nilsson -00 Högby IF 2.12.49 411p  
           
  P13 60 M HÄCK Söndag   +2.9  
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 12.27 575p  
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 12.45 547p  
           
  P13 HÖJD Söndag      
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 1.40 806p  
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 1.25 631p  
           
  P13 LÄNGD ZON Söndag      
1. Chakkrit Chantrakon -99 FIK Färjestaden 4.51 +2.1 4.20 +1.6
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 3.95 +2.7 563p 3.84 +1.3
3. Billy Nilsson -00 Högby IF 3.92 +2.1 553p  
      3.85 +0.4 529p  
           
  P13 TRESTEG ZON Söndag      
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 8.78 +1.8  
2. Billy Nilsson -00 Högby IF 8.69 -0.1  
           
  P13 KULA 3,0 Söndag      
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 7.03    
2. Billy Nilsson -00 Högby IF 6.41    
           
  P13 DISKUS 0,6 Söndag      
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 21.50    
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 19.80    
           
  P13 SPJUT 400 Söndag      
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 29.87    
2. Billy Nilsson -00 Högby IF 26.19    
           
  P13 Kast med liten boll Söndag      
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 37.96 654p  
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 31.87 514p  
           
  P13 FEMKAMP Söndag      
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 3.161pw +2.9 +2.1  
      3.137p +2.9 +0.4  
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 2.666pw* +2.9 +2.7  
      *Inget längd-res med vind <= +1.1
  P11 60 M Söndag   +2.6  
1. Martin Wallén -01 FIK Färjestaden 10.08    
           
  P11 600 M Söndag      
1. Oliver Mittbroth -02 FIK Färjestaden 3.17.06    
           
  P11 HÖJD Söndag      
1. Leo Nilsson -03 Högby IF 1.00    
2. Oliver Mittbroth -02 FIK Färjestaden 0.85    
           
  P11 LÄNGD ZON Söndag      
1. Martin Wallén -01 FIK Färjestaden 3.60 +1.7  
2. Oliver Mittbroth -02 FIK Färjestaden 2.58 +1.1  
           
  P11 KULA 2,0 Söndag      
1. Martin Wallén -01 FIK Färjestaden 7.06    
2. Oliver Mittbroth -02 FIK Färjestaden 6.24    
3. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 3.94    
4. Lucas Tinnert -04 FIK Färjestaden 3.79    
           
  P11 SPJUT 400 Söndag      
1. Martin Wallén -01 FIK Färjestaden 16.25    
2. Oliver Mittbroth -02 FIK Färjestaden 9.65    
3. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 7.01    
           
  P9 60 M Söndag   +0.7  
1. Leo Nilsson -03 Högby IF 10.26    
2. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 10.93    
3. Lucas Tinnert -04 FIK Färjestaden 11.49    
4. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 11.79    
           
  P9 600 M Söndag      
1. Leo Nilsson -03 Högby IF 2.14.47    
2. Lucas Tinnert -04 FIK Färjestaden 2.33.72    
3. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 2.40.08    
4. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 2.42.98    
           
  P9 LÄNGD ZON Söndag      
1. Leo Nilsson -03 Högby IF 3.48 -0.3  
2. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 3.06 +0.5  
3. Lucas Tinnert -04 FIK Färjestaden 2.91 +0.3  
4. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 2.30 -1.4  
           
  KVINNOR 100 M Söndag      
1. Emmy Andersson -97 FIK Färjestaden 13.71 +2.0 Heat 1
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 14.04 +2.0 Heat 1
2. Ebba Sjögren -98 FIK Färjestaden 14.76 +2.1 Heat 2
           
  KVINNOR 400 M Söndag      
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 1.09.11    
2. Frida Össmar -77 Högby IF 1.10.69    
3. Git Karlsson -68 Högby IF 1.23.08    
           
  KVINNOR 1500 M Söndag      
1. Frida Össmar -77 Högby IF 5.31.60    
2. Katarina Nilsson -56 Högby IF 6.46.66    
           
  KVINNOR 100 M HÄCK     +1.5  
1. Nikki Berglund -94 FIK Färjestaden 17.24    
           
  KVINNOR HÖJD Söndag      
1. Nikki Berglund -94 FIK Färjestaden 1.55    
           
  KVINNOR KULA 4,0 Söndag      
1. Nikki Berglund -94 FIK Färjestaden 9.10    
2. Emma Persson -93 Högby IF 8.43    
3. Katarina Nilsson -56 Högby IF 6.31    
4. Git Karlsson -68 Högby IF 5.77    
           
  KVINNOR DISKUS 1,0 Söndag      
1. Emma Persson -93 Högby IF 24.15    
2. Nikki Berglund -94 FIK Färjestaden 23.48    
3. Katarina Nilsson -56 Högby IF 16.69    
           
  KVINNOR SLÄGGA 4,0 Söndag      
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 22.33    
2. Emma Persson -93 Högby IF 21.12    
           
  KVINNOR SPJUT 600 Söndag      
1. Nikki Berglund -94 FIK Färjestaden 31.75    
2. Emma Persson -93 Högby IF 22.94    
           
  F17 100 M     +2.0  
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 14.04    
           
  F17 400 M Söndag      
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 1.09.11    
           
  F17 LÄNGD Söndag      
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 4.32 +2.7 3.96 +0.4
           
  F17 KULA 3,0 Söndag      
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 7.94    
           
  F15 100 M Söndag      
1. Emmy Andersson -97 FIK Färjestaden 13.71 +2.0 Heat 1
2. Ebba Sjögren -98 FIK Färjestaden 14.76 +2.1 Heat 2
           
  F15 HÖJD Söndag      
1. Ebba Sjögren -98 FIK Färjestaden 1.25    
           
  F15 KULA 3,0 Söndag      
1. Emmy Andersson -97 FIK Färjestaden 8.89    
2. Ebba Sjögren -98 FIK Färjestaden 6.97    
           
  F13 80 M Söndag   +2.1  
1. Moa Andersson -00 FIK Färjestaden 13.45    
           
  F13 600 M Söndag      
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 2.08.54 602p  
  Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden DNS    
           
  F13 60 M HÄCK Söndag   -0.6  
1. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 10.30 1036p  
2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 10.61 973p  
           
  F13 HÖJD Söndag      
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 1.51 998p  
2. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 1.42 895p  
           
  F13 LÄNGD ZON Söndag      
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 4.62 +3.7 850p 4.56 +0.7
2. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 4.61 +0.8 847p  
           
  F13 TRESTEG ZON Söndag      
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 10.06 +2.0  
           
  F13 KULA 2,0 Söndag      
1. Moa Andersson -00 FIK Färjestaden 6.31    
           
  F13 SPJUT 400 Söndag      
1. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 31.46    
           
  F13 Kast med liten boll Söndag      
1. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 32.97 792p  
2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 24.34 530p  
           
  F13 FEMKAMP Söndag      
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 3.953p -0.6 +3.7  
- Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden DNF    
           
  F11 60 M Söndag   +2.6  
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 10.10    
2. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 10.12    
3. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 10.77    
           
  F11 600 M Söndag      
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 2.12.91    
2. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 2.23.11    
3. Tilia Jönsson -01 FIK Färjestaden 2.30.11    
4. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 2.33.79    
           
  F11 HÖJD Söndag      
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 1.15    
2. Tilia Jönsson -01 FIK Färjestaden 1.05    
3. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 1.00    
4. Molly Sturesson -03 FIK Färjestaden 0.95    
5. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 0.90    
           
  F11 LÄNGD ZON Söndag      
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 3.48 +2.0  
2. Tilia Jönsson -01 FIK Färjestaden 3.38 +1.3  
3. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 3.05 +0.4  
4. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 2.85 +0.2  
           
  F11 KULA 2,0 Söndag      
4. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 5.76    
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 5.72    
3. Wilma Salebäck -03 FIK Färjestaden 5.12    
4. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 4.47    
           
  F11 SPJUT 400 Söndag      
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 13.58    
2. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 12.45    
3. Tilia Jönsson -01 FIK Färjestaden 9.45    
           
  F9 60 M Söndag   +0.6  
1. Molly Sturesson -03 FIK Färjestaden 10.61    
2. Nelly Össmar -03 Högby IF 10.70    
3. Wilma Salebäck -03 FIK Färjestaden 10.78    
4. Elsa Juhlin -03 FIK Färjestaden 10.88    
5. Stina Hedberg -04 FIK Färjestaden 11.55    
6. Tove Andersson -04 FIK Färjestaden 12.33    
           
  F9 600 M Söndag      
1. Nelly Össmar -03 Högby IF 2.31.80    
2. Molly Sturesson -03 FIK Färjestaden 2.34.84    
           
  F9 LÄNGD ZON Söndag      
1. Wilma Salebäck -03 FIK Färjestaden 3.38 +1.0  
2. Nelly Össmar -03 Högby IF 3.00 +1.9  
3. Molly Sturesson -03 FIK Färjestaden 2.99 0.0  
4. Elsa Juhlin -03 FIK Färjestaden 2.95 +2.0  
5. Stina Hedberg -04 FIK Färjestaden 2.65 +1.2  
6. Tove Andersson -04 FIK Färjestaden 2.59 0.0  


ÖM o VÖM i Marathon
 
Datum: Lördag 28 juli. Plats: Löttorps centrum Arrangör: Högby IF
Tävlingsledare: Calle Nilsson, Väder: 20-25 grader och kvavt, måttlig sydöstlig vind.
 
Plac. Namn Klubb e.d. Tid Klass
  Män      
1
Sven Jansson -68 Högby IF 3.06.27 M40
2 Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 4.24.41 M65
 - Anders Liljencrantz -65 Högby IF dnf M45
 - Markus Andersson -85 Högby IF dnf M
         
  Kvinnor      
1
Lena Karlberg -80 Högby IF 4.01.00 K


På Facebook

Våra partners