Logotype

Få vårt nyhetsbrev

* Obligatoriskt fält

Friidrott

ÖM-resultat 2009

Terräng-ÖM
Datum: 2 maj Arrangör: Högby IF/Ölands Idrottskrets
Tävlingsplats: Rälla, Högsrum Väder: Sol, + 18 grader
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson/Bertil Tinnert
Deltagande föreningar: Föra AIK, Högby IF, Persnäs AIF
Antal deltagare: 63 st

4000 m

M 1 Tomas Olsson-77 Högby IF 13.10
2 Markus Andersson-85 Högby IF 13.37
3 Mikael Persson-67 Högby IF 13.44
4 Pär Josefsson-89 Högby IF 13.53
5 Johan Karlsson-79 Högby IF 13.56
6 Isak Åkerberg-85 Högby IF 14.06
7 Sonny Karlsson-67 Högby IF 14.08
8 Anders Dahlström-60 Högby IF 14.17
9 Magnus Andersson-57 Högby IF 14.25
10 Benny Nilsson-64 Högby IF 14.32
11 Ken Slättengren-95 Högby IF 15.10
12 Anders Thor-63 Högby IF 15.30
13 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF 15.38
14 Henrik Övgård-77 Högby IF 15.49
15 Ola Slättengren-63 Högby IF 15.53
16 Henrik Carlsson-65 Högby IF 16.03
17 Linus Dahlström-92 Högby IF 16.15
18 Vilhelm Andersson-92 Högby IF 16.21
19 Clas Asp-62 Föra AIK 16.34
20 Filip Andersson-90 Högby IF 16.36
21 Stefan Rohde-55 Högby IF 17.56
22 Per Svensson-58 Högby IF 19.05
23 Pren Kolaj-60 Högby IF 19.57
24 Christer Persson-62 Högby IF 20.36
25 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF 22.08

P17 1 Linus Dahlström-92 Högby IF 16.15
2 Vilhelm Andersson-92 Högby IF 16.21

P15 1 Ken Slättengren-95 Högby IF 15.10

M40 1 Mikael Persson-67 Högby IF 13.44
2 Sonny Karlsson-67 Högby IF 14.08
3 Henrik Carlsson-65 Högby IF 16.03

M45 1 Anders Dahlström-60 Högby IF 14.17
2 Benny Nilsson-64 Högby IF 14.32
3 Anders Thor-63 Högby IF 15.10
4 Ola Slättengren-63 Högby IF 15.53
5 Clas Asp-62 Föra AIK 16.34
6 Pren Kolaj-60 Högby IF 19.57
7 Christer Persson-62 Högby IF 20.36

M50 1 Magnus Andersson-57 Högby IF 14.25
2 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF 15.38
3 Stefan Rohde-55 Högby IF 17.56
4 Per Svensson-58 Högby IF 19.05

M75 1 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF 22.08

K 1 Ida Nilsson-81 Högby IF 14.14
2 Johanna Nilsson-83 Högby IF 15.04
3 Katarina Nilsson-56 Högby IF 16.56
4 Camilla Petersson-68 Högby IF 17.12
5 Camilla Persson-62 Högby IF 17.25
6 Susanne Zetterström-67 Målilla-Mörlunda SKI 17.34 Utom ÖM
7 Linda Fredriksson-78 Högby IF 17.51
8 Irene Rohde-56 Högby IF 18.07
9 Lena Thor-67 Högby IF 18.11
10 Anita Jönsson-63 Högby IF 19.34
11 Marina Martinsson-62 Målilla-Mörlunda SKI 19.41 Utom ÖM
12 Emma Johansson-91 Högby IF 19.59
13 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 20.02
14 Anita Svensson-58 Högby IF 20.38
15 Lilian Brorsson-47 Högby IF 20.51
16 Git Karlsson-68 Högby IF 21.14
17 Sofie Svensson-91 Högby IF 21.33
18 Pia Axelsson-68 Föra AIK 24.48
19 Christina Söllscher-48 Högby IF 28.16

F15 1 Evelina Dahlberg-95 Högby IF 20.02

K40 1 Camilla Petersson-68 Högby IF 17.12
2 Susanne Zetterström-67 Målilla-Mörlunda SKI 17.34 Utom ÖM
3 Lena Thor-67 Högby IF 18.11
4 Git Karlsson-68 Högby IF 21.14
5 Pia Axelsson-68 Föra AIK 24.48

K45 1 Camilla Persson-62 Högby IF 17.25
2 Anita Jönsson-63 Högby IF 19.34
3 Marina Martinsson-62 Målilla-Mörlunda SKI 19.41 Utom ÖM

K50 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 16.56
2 Irene Rohde-56 Högby IF 18.07
3 Anita Svensson-58 Högby IF 20.38

K60 1 Lilian Brorsson-47 Högby IF 20.51
2 Christina Söllscher-48 Högby IF 28.16

1820 m

P13 1 Jacob Augustinsson-96 Persnäs AIF 8.04
2 Oskar Vertetics-96 Högby IF 8.30
3 Jesper Axelsson-96 Föra AIK 8.47

1000 m

P11 1 Robin Gustavsson-99 Högby IF 4.03
2 Albin Lindblad-98 Högby IF 4.08
3 Nils Hammaräng Grip-98 Högby IF 4.13
4 Oscar Johansson-98 Föra AIK 4.53
5 Jacob Asp-98 Föra AIK 4.54

F11 1 Elin Vertetics-98 Högby IF 4.21
2 Ellen Lindeby-99 Högby IF 4.23
3 Wilma Nilsson-98 Högby IF 4.27

P9 1 Lukas Nilsson-00 Högby IF 4.20
2 Joakim Axelsson-00 Föra AIK 4.30
3 Emil Johansson-01 Föra AIK 5.08
4 Leo Nilsson-03 Högby IF 5.10
5 Fabian Lindblad-00 Högby IF 6.04

Veteran-ÖM
Datum: Onsdag 1 juli. Plats: Högby IP, Löttorp
Arrangör: Högby IF Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: En strålande kväll

MÄN
+ 0,1
100 m 1 Sonny Karlsson -67 Högby IF 14.03 1 M40
2 Ola Slättengren -63 Högby IF 14.22 1 M45
3 Per Andersson -60 Högby IF 16.00 2 M45
4 Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 16.32 1 M50

1500 m 1 Sonny Karlsson -67 Högby IF 4.52.74 1 M40
2 Ola Slättengren -63 Högby IF 5.04.36 1 M45
3 Per Andersson -60 Högby IF 5.12.30 2 M45
4 Christer Persson -62 Högby IF 6.42.64 3 M45
5 Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 7.10.03 1 M75

Höjd 1 Göran Almén -60 Högby IF 1.40 1 M45
2 Per Andersson -60 Högby IF 1.30 2 M45
3 Sonny Karlsson -67 Högby IF 1.20 1 M40
4 Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 1.05 1 M50

Längd 1 Per Andersson -60 Högby IF 3.89 1 M45 0,0
2 Ola Slättengren -63 Högby IF 3.72 2 M45 1,1
3 Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 3.54 1 M50 0,0
4 Sonny Karlsson -67 Högby IF 3.30 1 M40 0,2

Kula 1 Göran Almén -60 Högby IF 8.55 1 M45 7,26 kg
2 Christer Persson -62 Högby IF 8.28 2 M45 7,26 kg
3 Sten Medelius -28 Högby IF 7.95 1 M80 3,0 kg
4 Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 7.42 1 M55 6,0 kg
5 Per Andersson -60 Högby IF 7.41 3 M45 7,26 kg
6 Ola Slättengren -63 Högby IF 6.87 4 M45 7,26 kg
7 Sonny Karlsson -67 Högby IF 6.21 1 M40 7,26 kg
8 Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 6.08 1 M50 6,0 kg

Diskus 1 Göran Almén -60 Högby IF 21.53 1 M45 2,0 kg
2 Christer Persson -62 Högby IF 21.33 2 M45 2,0 kg
3 Carl-Gustav Nilsson -52 Högby IF 20.87 1 M55 1,5 kg
4 Per Andersson -60 Högby IF 18.85 3 M45 2,0 kg
5 Sten Medelius -28 Högby IF 18.49 1 M80 1,0 kg
6 Ola Slättengren -63 Högby IF 17.06 4 M45 2,0 kg
7 Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 15.25 1 M50 1,5 kg

KVINNOR
+ 0,9
100 m 1 Camilla Petersson -68 Högby IF 15.59 1 K40
2 Git Karlsson -68 Högby IF 17.25 2 K40

1500 m 1 Camilla Petersson -68 Högby IF 5.40.50 1 K40
2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 5.51.24 1 K50
3 Git Karlsson -68 Högby IF 6.46.88 2 K40

Höjd 1 Git Karlsson -68 Högby IF 1.10 1 K40

Längd 1 Camilla Petersson -68 Högby IF 3.42 1 K40 1,6
2 Git Karlsson -68 Högby IF 3.24 2 K40 1,1

Kula 1 Anne-Marie Tornegård -57 Högby IF 9.04 1 K50 3,0 kg
2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 8.47 2 K50 3,0 kg
3 Susanne Larsson -64 Högby IF 7.31 1 K45 4,0 kg
4 Annelie Egertz -65 Högby IF 6.30 1 K40 4,0 kg
5 Git Karlsson -68 Högby IF 5.21 2 K40 4,0 kg

Diskus 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 21.24 1 K50 1,0 kg
2 Anne-Marie Tornegård -57 Högby IF 20.94 2 K50 1,0 kg
3 Annelie Egertz -65 Högby IF 18.24 1 K40 1,0 kg

UTOM ÖM TÄVL.
+ 0,1
100 m 1 Ken Slättengren -95 Högby IF 13.17
2 Vilhelm Andersson -92 Högby IF 14.13

1500 m 1 Ken Slättengren -95 Högby IF 4.44.92
2 Vilhelm Andersson -92 Högby IF 5.15.40

Höjd 1 Vilhelm Andersson -92 Högby IF 1.35

Längd 1 Vilhelm Andersson -92 Högby IF 4.52 0,8

Kula 1 Vilhelm Andersson -92 Högby IF 9.11 5,0 kg

Diskus 1 Mattias Olander -92 Högby IF 35.11 1,5 kg
2 Olle Willsund -94 Högby IF 33.34 1,0 kg
3 Vilhelm Andersson -92 Högby IF 17.77 1,5 kg

Marathon-ÖM, VÖM
Arrangör: Högby IF
Datum: Lördagen 25 juli 2009
Start/Mål: Löttorps centrum
Väder: Soligt och varmt, 21-25°C
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson

Män
1. Sven Jansson -68 Högby IF 3.04.10
2. Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 3.25.11
3. Pren Kolaj -60 Högby IF 4.35.43

M40
1. Sven Janson -68 Högby IF 3.04.10

M45
1. Pren Kolaj -60 Högby IF 4.35.43

M50
1. Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 3.25.11

Ungdoms-ÖM 9-13år
Datum: Lördag 12 sep. Plats: Högby IP. Arrangör: Högby IF
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Eltid: Bertil Tinnert, Malte Vertetics
Väder: Soligt med lätta moln, 19-21°C

P13 80 M Vind +2.0 m/s
1. Oskar Vertetics -96 Högby IF 12.35
2. Jesper Axelsson -96 Föra AIK 12.51
3. Jesper Hultenius -96 Högby IF 12.62
4. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 12.85
ej ÖM Jakob Folkesson -96 Oskarshamns SK 10.89

P13 600 M
1. Jesper Hultenius -96 Högby IF 1:59.41
2. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 2:13.01
3. Jesper Axelsson -96 Föra AIK 2:15.17
4. Oskar Vertetics -96 Högby IF 2:18.86

P13 60 M HÄCK Vind +0.5 m/s
1. Oskar Vertetics -96 Högby IF 12.49
2. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 13.65
Jesper Hultenius -96 Högby IF dns

P13 HÖJD
1. Jesper Hultenius -96 Högby IF 1.20
2. Oskar Vertetics -96 Högby IF 1.20
3. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 1.15
ej ÖM Jakob Folkesson -96 Oskarshamns SK 1.45

P13 LÄNGD ZON
1. Jesper Hultenius -96 Högby IF 4.01 0.2
2. Jesper Axelsson -96 Föra AIK 4.00 0.0
3. Oskar Vertetics -96 Högby IF 3.89 1.8
4. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 3.85 0.9
5. Alfred Helgesson -96 Högby IF 3.08 2.0

P13 TRESTEG ZON
1. Oskar Vertetics -96 Högby IF 8.49 1.5
2. Jesper Hultenius -96 Högby IF 8.06 2.6
3. Alfred Helgesson -96 Högby IF 6.29 1.7

P13 KULA 3,0
1. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 7.03
2. Jesper Hultenius -96 Högby IF 6.87
3. Oskar Vertetics -96 Högby IF 6.49
4. Alfred Helgesson -96 Högby IF 6.44

P13 DISKUS 0,6
1. Alfred Helgesson -96 Högby IF 24.05
2. Jesper Hultenius -96 Högby IF 20.44
3. Oskar Vertetics -96 Högby IF 20.05
4. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 18.14
5. Johan Lindqvist -99 Högby IF 13.75

P13 SPJUT 400
1. Oskar Vertetics -96 Högby IF 27.43
2. Alfred Helgesson -96 Högby IF 24.28
3. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 20.69
4. Jesper Hultenius -96 Högby IF 15.90

P11 60 M Vind +0.9 m/s
1. Albin Lindblad -98 Högby IF 9.75
2. Karl Axelsson -98 Högby IF 9.88
3. Johan Lindqvist -99 Högby IF 9.95
4. Oskar Johansson -98 Föra AIK 10.38
5. Jakob Hultenius -99 Högby IF 10.64

P11 600 M
1. Albin Lindblad -98 Högby IF 2:13.21
2. Karl Axelsson -98 Högby IF 2:14.84
3. Jakob Hultenius -99 Högby IF 2:19.23
4. Johan Lindqvist -99 Högby IF 2:22.06
5. Oskar Johansson -98 Föra AIK 2:24.81

P11 HÖJD
1. Karl Axelsson -98 Högby IF 1.28
2. Johan Lindqvist -99 Högby IF 1.15
3. Albin Lindblad -98 Högby IF 1.10
4. Jakob Hultenius -99 Högby IF 1.05
5. Fabian Lindblad -00 Högby IF 0.90

P11 LÄNGD ZON
1. Karl Axelsson -98 Högby IF 3.86 3.0
2. Johan Lindqvist -99 Högby IF 3.64 1.7
3. Albin Lindblad -98 Högby IF 3.62 2.0
4. Jakob Hultenius -99 Högby IF 3.55 1.6

P11 KULA 2,0
1. Albin Lindblad -98 Högby IF 7.06
2. Karl Axelsson -98 Högby IF 7.04
3. Johan Lindqvist -99 Högby IF 6.98
4. Jakob Hultenius -99 Högby IF 5.61

P11 SPJUT 400
1. Jakob Hultenius -99 Högby IF 19.90
2. Johan Lindqvist -99 Högby IF 16.92
3. Albin Lindblad -98 Högby IF 15.20
4. Karl Axelsson -98 Högby IF 13.21

P9 60 M Vind +0.7 m/s
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 9.87
2. Joakim Axelsson -00 Föra AIK 10.43
3. Ivar Glasberg -00 Högby IF 10.53
4. Emil Johansson -00 Föra AIK 11.44
5. Fabian Lindblad -00 Högby IF 11.74
6. Leo Nilsson -03 Högby IF 12.03

P9 600 M
1. Emil Johansson -00 Föra AIK 2:19.05
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 2:19.64
3. Joakim Axelsson -00 Föra AIK 2:22.15
4. Ivar Glasberg -00 Högby IF 2:52.39
5. Leo Nilsson -03 Högby IF 3:09.86
Fabian Lindblad -00 Högby IF dns

P9 LÄNGD ZON
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 3.72 0.1
2. Joakim Axelsson -00 Föra AIK 3.30 0.0
3. Ivar Glasberg -00 Högby IF 2.95 1.0
4. Fabian Lindblad -00 Högby IF 2.60 0.1
5. Leo Nilsson -03 Högby IF 2.56 0.0

F13 80 M Vind +0.8 m/s
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 11.49
2. Irma Ekmecic -96 Högby IF 11.79

F13 600 M
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 2:16.17
2. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 2:17.71

F13 60 M HÄCK Vind -0.1 m/s
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 10.96
2. Elin Vertetics -98 Högby IF 11.63
3. Ellen Lindeby -99 Högby IF 13.16

F13 HÖJD
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 1.30
2. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 1.30

F13 LÄNGD ZON
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 4.19 0.0
2. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 3.83 0.5

F13 TRESTEG ZON
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 8.77 2.2
2. Elin Vertetics -98 Högby IF 8.28 2.5
3. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 8.21 2.2
4. Malin Thor -99 Högby IF 7.95 1.9
5. Ellen Lindeby -99 Högby IF 7.02 2.1
6. Annie Johansson -99 Högby IF 6.78 2.1

F13 KULA 2,0
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 10.53
2. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 7.48

F13 DISKUS 0,6
1. Malin Thor -99 Högby IF 18.03
2. Irma Ekmecic -96 Högby IF 17.97
3. Annie Johansson -99 Högby IF 11.01

F13 SPJUT 400
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 20.13
2. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 13.36

F11 60 M Vind +0.5 m/s
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 9.45
2. Malin Thor -99 Högby IF 9.76
3. Ellen Lindeby -99 Högby IF 10.40
4. Annie Johansson -99 Högby IF 10.80

F11 600 M
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 2:10.65
2. Ellen Lindeby -99 Högby IF 2:14.63
3. Malin Thor -99 Högby IF 2:25.58

F11 HÖJD
1. Malin Thor -99 Högby IF 1.24
2. Elin Vertetics -98 Högby IF 1.24
3. Ellen Lindeby -99 Högby IF 1.15

F11 LÄNGD ZON
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 4.06 0.0
2. Malin Thor -99 Högby IF 3.59 0.2
3. Ellen Lindeby -99 Högby IF 3.30 0.5
4. Annie Johansson -99 Högby IF 3.20 0.6

F11 KULA 2,0
1. Malin Thor -99 Högby IF 7.42
2. Elin Vertetics -98 Högby IF 6.59
3. Ellen Lindeby -99 Högby IF 5.08
4. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 4.59
5. Annie Johansson -99 Högby IF 3.74

F11 SPJUT 400
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 19.82
2. Malin Thor -99 Högby IF 15.12
3. Ellen Lindeby -99 Högby IF 10.66
4. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 9.28
5. Annie Johansson -99 Högby IF 8.93

F9 60 M Vind +0.6 m/s
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 9.48
2. Edit Nilsson -01 Högby IF 11.38
3. Julia Hultenius -02 Högby IF 12.75

F9 600 M
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 2:22.26
2. Julia Hultenius -02 Högby IF 2:47.00
3. Edit Nilsson -01 Högby IF 2:50.48

F9 LÄNGD ZON
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 3.97 0.5
2. Edit Nilsson -01 Högby IF 2.87 0.0
3. Julia Hultenius -02 Högby IF 2.62 1.5

Senior-ÖM + 15-17år
Datum: Söndag 4 okt. Plats: Högby IP. Arrangör: Högby IF
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Eltid: Bertil Tinnert
Väder: Blåsigt, växlande molnighet och 10-12°C

M 100 meter
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 13.31 +3.0
2. Markus Andersson -85 Högby IF 13.92 +3.0
3. Ola Slättengren -63 Högby IF 14.14 +3.0

M 400 meter
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 1.01.78
2. Ola Slättengren -63 Högby IF 1.05.61

M 1500 meter
1. Markus Andersson -85 Högby IF 4.34.97
2. Ken Slättengren -95 Högby IF 4.57.26
3. Ola Slättengren -63 Högby IF 5.11.25

M 5000 meter
1. Markus Andersson -85 Högby IF 17.51.4

M 110 meter Häck
1. Markus Andersson -85 Högby IF 22.57 +3.6
Ken Slättengren -95 Högby IF DNF

M Höjd
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 1.45 5st skiljehopp!
2. Markus Andersson -85 Högby IF 1.45

M Stav
-

M Längd
1. Markus Andersson -85 Högby IF 4.70 +2.7 -
2. Ken Slättengren -95 Högby IF 4.33 +1.1
3. Ola Slättengren -63 Högby IF 3.65 0.0

M Tresteg
-

M Kula 7,26 kg
1. Ola Slättengren -63 Högby IF 6.86
2. Max Harrieson -66 Högby IF 6.68
3. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 6.56
4. Markus Andersson -85 Högby IF 6.19 148p

M Diskus, 2.0 kg
1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 17.73
2. Ola Slättengren -63 Högby IF 17.35
3. Markus Andersson -85 Högby IF 15.68 95p
4. Alfred Helgesson -96 Högby IF 11.76

M Slägga 7,26 kg
1. Markus Andersson -85 Högby IF 12.35 101p

M Spjut, 800 g
1. Max Harrieson -66 Högby IF 22.66
2. Ola Slättengren -63 Högby IF 19.04
3. Markus Andersson -85 Högby IF 17.33 80p
4. Alfred Helgesson -96 Högby IF 15.33

K 100 meter
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 14.49 +3.0
2. Edona Mehmeti -96 Högby IF 15.02 +3.0

K 400 meter
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 1.23.25
2. Edona Mehmeti -96 Högby IF 1.23.73

K 1500 meter
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 6.01.47

K 3000 meter
-

K 100 meter Häck
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 19.07 +1.7

K Höjd
1. Edona Mehmeti -96 Högby IF 1.40

K Stav
-

K Längd
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 4.09 +0.8
2. Edona Mehmeti -96 Högby IF 3.91 +0.3

K Tresteg
1. Edona Mehmeti -96 Högby IF 7.62 +4.0 7.58 0.0

K Kula, 4.0
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 7.19
2. Irma Ekmecic -96 Högby IF 7.02
3. Edona Mehmeti -96 Högby IF 6.62

K Diskus, 1.0
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 21.92
2. Irma Ekmecic -96 Högby IF 15.27

K Slägga, 4.0
-

K Spjut, 600 gram
1. Edona Mehmeti -96 Högby IF 16.59
2. Katarina Nilsson -56 Högby IF 15.12



Ungdoms-ÖM, 15 & 17år

P15 100 meter
3. Ken Slättengren -95 Högby IF 13.31 +3.0

P15 Höjd
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 1.45

P15 Längd
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 4.33 +1.1

P15 Kula, 4.0 kg
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 8.94

P15 Diskus, 1.0 kg
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 16.99

P15 Spjut, 600 g
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 19.17




Utom ÖM

M DM i Castorama
Markus Andersson -85 Högby IF 424p

P13 Kula, 3.0 kg
1. Alfred Helgesson -96 Högby IF 8.94

Diskus, 1.0 kg (Ej korrekt P13-vikt)
1. Alfred Helgesson -96 Högby IF 14.38

P13 Slägga, 3.0 kg
1. Alfred Helgesson -96 Högby IF 21.40

P13 Spjut, 400 gram
1. Alfred Helgesson -96 Högby IF 21.75

På Facebook

Våra partners