Logotype

Få vårt nyhetsbrev

* Obligatoriskt fält

Friidrott

ÖM-resultat 2008

Terräng-ÖM, 27 april, Lofta
Arrangör: Föra AIK/Ölands IK
Tävlingsplats: Lofta
Väder: Molnigt, ca: 15°C
Tävlingsledare: Kenth Ocarsson

Män, 4km
1 Markus Andersson -85 Högby IF 13,27
2 Sonny Karlsson -67 Högby IF 13,37
3 Anders Dahlström -60 Högby IF 14,00
4 Simon Rohde -89 Högby IF 14,24
5 Johan Karlsson -79 Högby IF 14,30
6 Linus Dahlström -92 Högby IF 14,50
7 Benny Nilsson -64 Högby IF 15,01
8 Henrik Övgård -77 Högby IF 15,02
9 Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 15,47
10 Henrik Carlsson -65 Högby IF 16,13
11 Stefan Rohde -55 Högby IF 16,21
12 Thomas Almén -88 Högby IF 16,27
13 Nils-Erik Larsson -58 Föra AIK 16,43
14 Emil Ennerfelt -90 Föra AIK 16,49
15 Markus Gunnarsson -90 Föra AIK 16,50
16 Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 17,23
17 Zef Kolaj -94 Högby IF 17,24
18 Klas Asp -62 Föra AIK 17,28
19 Kenth Oscarsson -60 Föra AIK 18,10
20 Olle Willsund -94 Högby IF 18,30
21 Mikael Axelsson -71 Föra AIK 19,12
22 Per Arnér -55 Föra AIK 19,23
23 Tommy Elofsson -66 Föra AIK 19,39
24 Pren Kolaj -60 Högby IF 21,46
25 Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 21,49

Kvinnor, 4 km
1 Isabell Fungbrandt -90 Högby IF 16,47
2 Johanna Nilsson -83 Högby IF 17,46
3 Katarina Nilsson -56 Högby IF 18,05
4 Camilla Persson -62 Högby IF 18,07
5 Irene Rohde -56 Högby IF 18,21
6 Maria Tell -93 Högby IF 18,45
7 Linda Fredriksson -78 Högby IF 19,08
8 Marie Ivarsson -64 Föra AIK 22,00
9 Evelina Larsson -91 Föra AIK 22,09
10 Emelie Arnér -88 Föra AIK 22,09
11 Cecilia Persson -51 Persnäs AIF 23,13

Pojkar 17, 4 km
1 Linus Dahlström -92 Högby IF 14,50

Flickor 17, 4 km
1 Evelina Larsson -91 Föra AIK 22,09

Pojkar 15, 4 km
1 Zef Kolaj -94 Högby IF 17,24
2 Olle Willsund -94 Högby IF 18,30

Flickor 15, 4 km
1 Maria Tell -93 Högby IF 18,45

Pojkar 13, 2 km
1 Jakob Augustinsson -96 Persnäs AIF 9,05
2 Jesper Axelsson -96 Föra AIK 9,13

Flickor 13, 2 km
1 Frida Almén -95 Högby IF 9,59
2 Evelina Dahlberg -95 Högby IF 10,10
3 Alicia Hemmningsson -96 Högby IF 10,21

Pojkar 11, 1 km
1 Nils Hammaräng Grip -98 Högby IF 4,39
2 Albin Lindblad -98 Högby IF 4,51
3 Jakob Asp -98 Föra AIK 5,09
4 Oscar Johansson -98 Föra AIK 5,14

Flickor 11, 1 km
1 Elin Vertetics -98 Högby IF 5,09
2 Alice Asp -97 Föra AIK 5,30

Pojkar 9, 1 km
1 Joakim Axelsson -00 Föra AIK 5,23
2 Emil Johansson -01 Föra AIK 5,54
3 Fabian Lindblad -00 Högby IF 6,32

Flickor 9, 1 km
1 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 5,37
2 Ellen Karlsson -00 Föra AIK 7,11

Män 35, 4 km
1 Mikael Axelsson -71 Föra AIK 19,12

Män 40, 4 km
1 Sonny Karlsson -67 Högby IF 13,37
2 Benny Nilsson -64 Högby IF 15,01
3 Henrik Carlsson -65 Högby IF 16,13
4 Tommy Elofsson -66 Föra AIK 19,39

Kvinnor 40, 4 km
1 Marie Ivarsson -64 Föra AIK 22,00

Män 45, 4 km
1 Anders Dahlström -60 Högby IF 14,00
2 Klas Asp -62 Föra AIK 17,28
3 Kenth Oscarsson -60 Föra AIK 18,10
4 Pren Kolaj -60 Högby IF 21,46

Kvinnor 45, 4 km
1 Camilla Persson -62 Högby IF 18,07

Män 50, 4 km
1 Stefan Rohde -55 Högby IF 16,21
2 Nils-Erik Larsson -58 Föra AIK 16,43
3 Per Arnér -55 Föra AIK 19,23

Kvinnor 50, 4 km
1 Katarina Nilsson -56 Högby IF 18,05
2 Irene Rohde -56 Högby IF 18,21

Män 55, 4 km
1 Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 17,23

Kvinnor 55, 4 km
1 Cecilia Persson -51 Persnäs AIF 23,13

Män 75, 4 km
1 Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 21,49


Veteran-ÖM, 2 juli, Högby
Arrangör: Högby IF/Ölands IK
Datum: Onsdagen den 2 juli 2008, kl. 18:00 - 21:00
Tävlingsplats: Högby IP, Löttorp
Väder: Soligt och 22°C
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Bertil Tinnert
Prisutdelare: Bertil Tinnert
Resultat Vind/Vikter
M35
100 m 1. Mikael Axelsson -71 Föra AIK 13.92 2.0
1500 m 1. Mikael Axelsson -71 Föra AIK 5.53,68
Höjd 1. Mikael Axelsson -71 Föra AIK 1.45
Längd 1 Mikael Axelsson -71 Föra AIK 4.53w 2.6 4.35 1.2
Kula 1. Mikael Axelsson -71 Föra AIK 8.76 7.26

M40
100 m 1. Robert Sahlström -67 FIK Färjestaden 13.55 2.0
Höjd 1. Thony Ragnarsson -68 Högby IF 1.50
Höjd 2. Robert Sahlström -67 FIK Färjestaden 1.45
Höjd 3. Nicholos Theophilopoulos -67 Högby IF 1.30
Längd 1 Robert Sahlström -67 FIK Färjestaden 5.00w 2.3 -
Kula 1. Thony Ragnarsson -68 Högby IF 9.82 7.26
Kula 2. Nicholos Theophilopoulos -67 Högby IF 6.65 7.26
Diskus 1. Thony Ragnarsson -68 Högby IF 23.24 2.0
Diskus 2. Nicholos Theophilopoulos -67 Högby IF 17.37 2.0

M45
100 m 1. Kenth Oscarsson -60 Föra AIK 15.44 2.0
100 m 2. Göran Almén -60 Högby IF 19.52 2.0
1500 m 1. Kenth Oscarsson -60 Föra AIK 5.48,93
1500 m 2. Göran Almén -60 Högby IF 7.39,50
Höjd 1. Göran Almén -60 Högby IF 1.35
Längd 1 Kenth Oscarsson -60 Föra AIK 3.98w 2.3 3.80 1.7
Längd 2 Göran Almén -60 Högby IF 3.27 1.8
Kula 1. Christer Persson -62 Högby IF 8.08 7.26
Kula 2. Göran Almén -60 Högby IF 7.95 7.26
Kula 3. Kenth Oscarsson -60 Föra AIK 6.75 7.26
Kula 4. Arne Olander -60 Högby IF 6.24 7.26
Diskus 1. Christer Persson -62 Högby IF 22.92 2.0
Diskus 2. Göran Almén -60 Högby IF 22.12 2.0
Diskus 3. Arne Olander -60 Högby IF 15.92 2.0

M50
1500 m 1. Per Arnér -55 Föra AIK 6.00,00
Höjd 1. Ronny Andersson -56 Ölands Skidklubb 1.25
Kula 1. Ronny Andersson -56 Ölands Skidklubb 7.86 6.0
Diskus 1. Ronny Andersson -56 Ölands Skidklubb 24.36 1.5

M55
Kula 1. Christer Möller -50 Högby IF 6.63 6.0
Diskus 1. Christer Möller -50 Högby IF 11.95 1.5

M70
Kula 1. Georg Johansson -38 Högby IF 10.69 4.0
Diskus 1. Georg Johansson -38 Högby IF 38.57 1.0

M80
Kula 1. Sten Medelius -28 Högby IF 9.91 3.0
Diskus 1. Sten Medelius -28 Högby IF 21.71 1.0


K35
100 m 1. Lisa Jalmander -69 Högby IF 16.07w 2.8
1500 m 1. Lisa Jalmander -69 Högby IF 6.35,55
Höjd 1. Lisa Jalmander -69 Högby IF 1.05
Längd 1 Lisa Jalmander -69 Högby IF 3.18w 3.0 -
Kula 1. Lisa Jalmander -69 Högby IF 6.90 4.0
Diskus 1. Lisa Jalmander -69 Högby IF 17.80 1.0

K40
100 m 1. Katarina Lindeblad -68 Högby IF 15.64 2.0
100 m 2. Gith Karlsson -68 Högby IF 17.13 2.0
1500 m 1. Katarina Lindeblad -68 Högby IF 6.47,15
1500 m 2. Gith Karlsson -68 Högby IF 6.50,54
Höjd 1. Susanne Larsson -64 Högby IF 1.20
Höjd 2. Katarina Lindeblad -68 Högby IF 1.15
Höjd 3. Gith Karlsson -68 Högby IF 1.10
Längd 1 Katarina Lindeblad -68 Högby IF 3.73 1.9
Längd 2 Gith Karlsson -68 Högby IF 3.12w 2.6 2.88 1.4
Kula 1. Susanne Larsson -64 Högby IF 7.63 4.0
Kula 2. Anneli Egertz -65 Högby IF 6.02 4.0
Kula 3. Katarina Lindeblad -68 Högby IF 5.97 4.0
Kula 4. Gith Karlsson -68 Högby IF 5.45 4.0
Diskus 1. Susanne Larsson -64 Högby IF 18.35 1.0
Diskus 2. Anneli Egertz -65 Högby IF 17.23 1.0
Diskus 3. Katarina Lindeblad -68 Högby IF 15.93 1.0
Diskus 4. Gith Karlsson -68 Högby IF 12.26 1.0

K45
100 m 1. Camilla Persson -62 Högby IF 16.68w 2.8
100 m 2. Ulla Willsund -62 Högby IF 18.52w 2.8
Höjd 1. Ulla Willsund -62 Högby IF 1.00
Längd 1 Ulla Willsund -62 Högby IF 2.81w 3.6 -
Kula 1. Ulla Willsund -62 Högby IF 5.80 4.0
Diskus 1. Ulla Willsund -62 Högby IF 13.18 1.0


Utom Veteran ÖM

100 m 1. Anders Ström -47 Huddinge AIS 15.72w 2.8 M60

1500 m Linus Dahlström -92 Högby IF 4.56,60 P16
1500 m Johanna Nilsson -83 Högby IF 5.07,27 K
1500 m Zef Kolaj -94 Högby IF 5.16,12 P14
1500 m Alma Evebrink -97 Wärnamo SK 5.54,84 F11

Höjd 1. Johanna Nilsson -83 Högby IF 1.25 K
Höjd 1. Ida Nilsson -81 Högby IF 1.25 K

Kula 1. Magdalena Persson -91 Högby IF 8.97 4.0 K
Kula 2. Johanna Nilsson -83 Högby IF 8.08 4.0 K
Kula 3. Ida Nilsson -81 Högby IF 6.57 4.0 K
Kula 4. Jessica Gylfe -83 Högby IF 6.49 4.0 K

Diskus 1. Johanna Nilsson -83 Högby IF 21.67 1.0 K
Diskus 2. Jessica Gylfe -80 Högby IF 19.56 1.0 K
Diskus 3. Ida Nilsson -81 Högby IF 17.22 1.0 K

Slägga 1. Christer Persson -62 Högby IF 18.40 7.26 M45
Slägga 1. Georg Johansson -38 Högby IF 44.13 4.0 M70
Slägga 1. Sten Medelius -28 Högby IF 25.28 3.0 M80

Vikt 1. Georg Johansson -38 Högby IF 17.76 7.26 M70


Marathon-ÖM, VÖM, 26 juli, Löttorp
Arrangör: Högby IF
Datum: Lördagen 26 juli 2008
Start/Mål: Löttorps centrum
Väder: Soligt och varmt, 21-25°C
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson

Män
1. Sven Janson -68 Högby IF 3.14,58
2. Tomas Olsson -77 Mörbylånga GoIF 3.18,41
3. Per Andersson -60 Högby IF 3.36,54
Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm dnf

M40
1. Sven Janson -68 Högby IF 3.14,58

M45
1. Per Andersson -60 Högby IF 3.36,54


Ungdoms-ÖM, 14 sep, Högby
Datum: Söndagen 14 sep 2008
Arrangör: Högby IF
Plats: Högby IP
Väder: Soligt, +15ºC
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Bertil Tinnert

P13 80 m -1.1
1. Robin Somproh -95 Högby IF 12.54
2. Oskar Vertetics -96 Högby IF 13.12

P13 600m
1. Robin Somproh -95 Högby IF 2.15.30
2. Oskar Vertetics -96 Högby IF 2.24.26

P13 Höjd
1. Robin Somproh -95 Högby IF 1.25
2. Oskar Vertetics -96 Högby IF 1.15

P13 Längd
1. Oskar Vertetics -96 Högby IF 4.02 0.4
2. Robin Somproh -95 Högby IF 3.98 2.4

P13 Tresteg
1. Oskar Vertetics -96 Högby IF 8.24 2.2
2. Robin Somproh -95 Högby IF 7.73 2.6

P13 Kula
1. Robin Somproh -95 Högby IF 7.97
2. Oskar Vertetics -96 Högby IF 7.02

P13 Diskus
1. Robin Somproh -95 Högby IF 19.29
2. Oskar Vertetics -96 Högby IF 17.61

P13 Spjut
1. Robin Somproh -95 Högby IF 26.16
2. Oskar Vertetics -96 Högby IF 25.05

P11 60m -1.9
1. Simon Persson -98 Högby IF 9.86
2. Albin Lindblad -98 Högby IF 10.40
3. Karl Axelsson -98 Högby IF 10.45
4. Jacob Asp -98 Föra AIK 11.42

P11 600m
1. Albin Lindblad -98 Högby IF 2.19.66
2. Karl Axelsson -98 Högby IF 2.22.95
3. Oscar Johansson -98 Föra AIK 2.26.64
4. Jacob Asp -98 Föra AIK 2.26.98

P11 Höjd
1. Karl Axelsson -98 Högby IF 1.15
2. Albin Lindblad -98 Högby IF 1.05

P11 Längd
1. Simon Persson -98 Högby IF 3.74 0.9
2. Karl Axelsson -98 Högby IF 3.05 0.8
3. Jacob Asp -98 Föra AIK 2.80 0.0

P11 Kula
1. Karl Axelsson -98 Högby IF 5.74
2. Simon Persson -98 Högby IF 5.72
3. Jacob Asp -98 Föra AIK 4.69

P11 Spjut
1. Simon Persson -98 Högby IF 20.06
2. Karl Axelsson -98 Högby IF 14.73
3. Albin Lindblad -98 Högby IF 10.93
4. Jacob Asp -98 Föra AIK 9.38

P9 60m -0.4
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 10.41
2. Joakim Axelsson -00 Föra AIK 10.94

P9 600m
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 2.25.87
2. Joakim Axelsson -00 Föra AIK 2.37.37
3. Emil Johansson -01 Föra AIK 2.48.64

P9 Längd
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 3.25 2.3
2. Joakim Axelsson -00 Föra AIK 3.15 2.4


F13 80m -0.5
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 11.25
2. Evelina Dahlberg -95 Högby IF 11.41
3. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 12.68

F13 600m
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 2.25.27

F13 60m Häck -1.0
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 10.05
2. Evelina Dahlberg -95 Högby IF 12.81

F13 Höjd
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 1.45
2. Evelina Dahlberg -95 Högby IF 1.30
3. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 1.25

F13 Längd
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 5.04 1.5
2. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 3.60 0.9

F13 Tresteg
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 10.51 0.0
2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 7.57 2.1
3. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 7.49 0.0
4. Elin Vertetics -98 Högby IF 7.49 1.5
5. Ellen Lindeby -99 Högby IF 7.05 1.6

F13 Kula
1. Linda Jeansson -95 Högby IF 9.51
2. Elin Lindeblad -95 Högby IF 7.66

F13 Diskus
1. Linda Jeansson -95 Högby IF 22.63
2. Evelina Dahlberg -95 Högby IF 18.30


F13 Spjut
1. Linda Jeansson -95 Högby IF 24.97
2. Elin Lindeblad -95 Högby IF 20.22
3. Evelina Dahlberg -95 Högby IF 18.18

F11 60m -0.5
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 10.17
2. Nora Sandbacka -98 Högby IF 10.50
3. Ida Kandenäs -98 Högby IF 11.15

F11 600m
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 2.18.49
2. Alice Asp -97 Föra AIK 2.21.40
3. Nora Sandbacka -98 Högby IF 2.28.20
4. Ida Kandenäs -98 Högby IF 2.37.08

F11 Höjd
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 1.20
2. Elin Vertetics -98 Högby IF 1.15
3. Ellen Lindeby -99 Högby IF 1.15
4. Ida Kandenäs -98 Högby IF 1.10

F11 Längd
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 3.71 0.0
2. Nora Sandbacka -98 Högby IF 3.32 2.3
3. Ida Kandenäs -98 Högby IF 3.16 2.2
4. Alice Asp -97 Föra AIK 2.83 0.6

F11 Kula
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 5.70
2. Alice Asp -97 Föra AIK 5.07
3. Nora Sandbacka -98 Högby IF 4.55
4. Ida Kandenäs -98 Högby IF 4.36

F11 Spjut
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 17.27
2. Ida Kandenäs -98 Högby IF 10.41
3. Nora Sandbacka -98 Högby IF 9.93

F9 60m -2.4
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 9.97
2. Ellen Lindeby -99 Högby IF 10-64
3. Ronja Kandenäs -99 Högby IF 12.37

F9 600m
1. Ellen Lindeby -99 Högby IF 2.19.10
2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 2.32.82
3. Ronja Kandenäs -99 Högby IF 2.54.22

F9 Längd
2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 3.69 1.4
2. Ellen Lindeby -99 Högby IF 3.27 1.3
3. Ronja Kandenäs -99 Högby IF 3.04 1.6



Senior-ÖM, 12 okt, Högby
Datum: Söndagen 12 okt 2008
Arrangör: Högby IF
Plats: Högby IP
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Bertil Tinnert
Väder: Först lätta moln, sen soligt, +13ºC

Män

100m +1.6
1. Anton Persson -94 Högby IF 12.39
2. Sebastian Almén -93 Högby IF 13.35
3. Markus Andersson -85 Högby IF 14.09
Martin Persson -64 Högby IF dnf

400m
1. Anton Persson -94 Högby IF 58.90
2. Sebastian Almén -93 Högby IF 60.43
3. Markus Andersson -85 Högby IF 60.85
4. Zef Kolaj -94 Högby IF 65.48

1500m
1. Markus Andersson -85 Högby IF 4.42.47
2. Sebastian Almén -93 Högby IF 4.57.43

5000m
1. Markus Andersson -85 Högby IF 17.45.93
2. Anton Persson -94 Högby IF 19.52.21

110m häck +0.9
1. Markus Andersson -85 Högby IF 24.60

Höjd
1. Anton Persson -94 Högby IF 1.53
2. Sebastian Almén -93 Högby IF 1.50
3. Zef Kolaj -94 Högby IF 1.50
4. Markus Andersson -85 Högby IF 1.40

Stav
1. Zef Kolaj -94 Högby IF 2.65
2. Anton Persson -94 Högby IF 2.00
3. Sebastian Almén -93 Högby IF 2.00
Markus Andersson -85 Högby IF dnf

Längd
1. Anton Persson -94 Högby IF 5.12 2.4 5.04 -0.5
2. Markus Andersson -85 Högby IF 4.72 1.9
3. Zef Kolaj -94 Högby IF 4.64 0.1
4. Sebastian Almén -93 Högby IF 4.30 1.7

Tresteg
1. Anton Persson -94 Högby IF 10.85 0.9
2. Sebastian Almén -93 Högby IF 9.93 0.7
3. Markus Andersson -85 Högby IF 9.42 -0.1
4. Zef Kolaj -94 Högby IF 9.36 0.9

Kula 7.26 kg
1. Martin Persson -64 Högby IF 9.39
2. Göran Almén -60 Högby IF 8.12
3. Christer Persson -62 Högby IF 7.83
4. Olle Willsund -94 Högby IF 7.70
5. Anton Persson -94 Högby IF 7.34
6. Markus Andersson -85 Högby IF 6.56
7. Nicholos Theophilopoulos -67 Högby IF 6.46
8. Sebastian Almén -93 Högby IF 6.10

Diskus 2.0 kg
1. Christer Persson -62 Högby IF 23.37
2. Göran Almén -60 Högby IF 21.21
3. Nicholos Theophilopoulos -67 Högby IF 17.51
4. Martin Persson -64 Högby IF 17.02
5. Markus Andersson -85 Högby IF 15.11

Slägga 7.26 kg
1. Christer Persson -62 Högby IF 19.39
2. Göran Almén -60 Högby IF 16.23
3. Martin Persson -64 Högby IF 12.57
4. Markus Andersson -85 Högby IF 12.54

Spjut 800 g
1. Olle Willsund -94 Högby IF 33.30
2. Göran Almén -60 Högby IF 26.85
3. Markus Andersson -85 Högby IF 20.41
4. Christer Persson -62 Högby IF 20.12
5. Martin Persson -64 Högby IF 18.55

Pojkar 15

100m +1.6
1. Anton Persson -94 Högby IF 12.39
2. Sebastian Almén -93 Högby IF 13.35


Höjd
1. Anton Persson -94 Högby IF 1.53
2. Sebastian Almén -93 Högby IF 1.50
3. Zef Kolaj -94 Högby IF 1.50

Längd
1. Anton Persson -94 Högby IF 5.12 2.4 5.04 -0.5
2. Zef Kolaj -94 Högby IF 4.64 0.1
3. Sebastian Almén -93 Högby IF 4.30 1.7

Tresteg
1. Anton Persson -94 Högby IF 10.85 0.9
2. Sebastian Almén -93 Högby IF 9.93 0.7
3. Zef Kolaj -94 Högby IF 9.36 0.9

Kula 4.0 kg
1. Anton Persson -94 Högby IF 11.64
2. Olle Willsund -94 Högby IF 11.57
3. Sebastian Almén -93 Högby IF 7.63

Diskus 1.0 kg
1. Olle Willsund -94 Högby IF 32.86
2. Zef Kolaj -94 Högby IF 24.47
3. Anton Persson -94 Högby IF 21.41
4. Sebastian Almén -93 Högby IF 16.84

Spjut 600 g
1. Olle Willsund -94 Högby IF 37.79
2. Anton Persson -94 Högby IF 24.95
3. Sebastian Almén -93 Högby IF 23.32

Kvinnor

100m +0.1
1. Evelina Dahlberg -95 Högby IF 13.56
2. Maria Tell -93 Högby IF 13.98
3. Katherine Karlström -91 Högby IF 14.00
4. Irma Ekmecic -96 Högby IF 14.99
5. Edona Mehmeti -96 Högby IF 15.44
6. Frida Almén -95 Högby IF 15.49

1500m
1. Frida Almén -95 Högby IF 6.28.72
2. Katarina Nilsson -56 Högby IF 6.31.94

3000m
1. Camilla Persson -62 Högby IF 12.11.72
2. Katarina Nilsson -56 Högby IF 13.43.40

100m häck +0.3
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 16.71
2. Katherine Karlström -91 Högby IF 17.98

Höjd
1. Maria Tell -93 Högby IF 1.53
2. Katherine Karlström -91 Högby IF 1.50
3. Elin Lindeblad -95 Högby IF 1.35
4. Edona Mehmeti -96 Högby IF 1.30
5. Frida Almén -95 Högby IF 1.25

Stav
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 2.25
Katherine Karlström -91 Högby IF dnf

Längd
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 5.13 1.3
2. Maria Tell -93 Högby IF 4.73 0.0
3. Katherine Karlström -91 Högby IF 4.70 0.2
4. Evelina Dahlberg -95 Högby IF 4.10 1.4
5. Irma Ekmecic -96 Högby IF 3.75 2.0
6. Edona Mehmeti -96 Högby IF 3.62 0.0

Tresteg
1. Elin Lindeblad -95 Högby IF 10.36 0.0
2. Katherine Karlström -91 Högby IF 8.69 -1.7
3. Irma Ekmecic -96 Högby IF 8.20 0.1
4. Edona Mehmeti -96 Högby IF 7.69 -1.1
5. Frida Almén -95 Högby IF 7.60 0.0

Kula 4.0 kg
1. Emma Persson -93 Högby IF 8.70
2. Magdalena Persson -91 Högby IF 8.69
3. Katherine Karlström -91 Högby IF 7.51
4. Katarina Nilsson -56 Högby IF 6.95

Diskus 1.0 kg
1. Magdalena Persson -91 Högby IF 25.50
2. Emma Persson -93 Högby IF 21.53
3. Katherine Karlström -91 Högby IF 19.76
4. Katarina Nilsson -56 Högby IF 19.32
5. Maria Tell -93 Högby IF 19.18

Slägga 4.0 kg
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 20.38
2. Maria Tell -93 Högby IF 20.17
3. Emma Persson -93 Högby IF 19.33

Spjut 600 g
1. Maria Tell -93 Högby IF 30.21
2. Katherine Karlström -91 Högby IF 28.06
3. Emma Persson -93 Högby IF 23.33

Flickor 17

100m +0.1
1. Katherine Karlström -91 Högby IF 14.00

Höjd
1. Katherine Karlström -91 Högby IF 1.50

Längd
1. Katherine Karlström -91 Högby IF 4.70 0.2

Tresteg
1. Katherine Karlström -91 Högby IF 8.69 -1.7

Kula 3.0 kg
1. Magdalena Persson -91 Högby IF 10.21
2. Katherine Karlström -91 Högby IF 8.63

Diskus 1.0 kg
1. Magdalena Persson -91 Högby IF 25.50
2. Katherine Karlström -91 Högby IF 19.76

Spjut 600 g
1. Katherine Karlström -91 Högby IF 28.06

Flickor 15

100m +0.1
1. Maria Tell -93 Högby IF 13.98

Höjd
1. Maria Tell -93 Högby IF 1.53

Längd
1. Maria Tell -93 Högby IF 4.73 0.0

Kula 3.0 kg
1. Emma Persson -93 Högby IF 9.84
2. Maria Tell -93 Högby IF 8.24

Diskus 0.6 kg
1. Emma Persson -93 Högby IF 33.62
2. Maria Tell -93 Högby IF 21.86

Spjut 400 g
1. Maria Tell -93 Högby IF 31.07
2. Emma Persson -93 Högby IF 25.51

Utom ÖM

M Castorama, DM
1. Göran Almén -60 Högby IF 1047p
2. Christer Persson -62 Högby IF 1023p
3. Martin Persson -64 Högby IF 765p
4. Markus Andersson -85 Högby IF 513p

Person_ | __Kula__ | __Diskus__ | __Slägga__ | __Spjut___ |
_ Göran | 8.12 315p | 21.21 256p | 16.23 203p | 26.85 273p |
Christer | 7.83 292p | 23.37 313p | 19.39 277p | 20.12 141p |
_Martin | 9.39 415p | 17.02 136p | 12.57 107p | 18.55 107p |
Markus | 6.56 182p | 15.11 77p _| 12.54 107p | 20.41 147p |

K Castorama, DM
1. Emma Persson-93 Högby IF 1710p

| __Kula___ | __Diskus_ | __Slägga__ | __Spjut___ |
| 8.70 498p | 21.53 356p | 19.33 385p | 23.33 471p |

P15 Slägga 4.0 kg
1. Anton Persson -94 Högby IF 28.74
2. Olle Willsund -94 Högby IF 27.13

F15 Slägga 3.0 kg
1. Maria Tell -93 Högby IF 23.94
2. Emma Persson -93 Högby IF 23.05

F13 Kula 2.0 kg
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 9.47
2. Evelina Dahlberg -95 Högby IF 7.92
3. Edona Mehmeti -96 Högby IF 7.69
4. Frida Almén -95 Högby IF 6.45

F13 Diskus 0.6 kg
1. Edona Mehmeti -96 Högby IF 16.02
2. Irma Ekmecic -96 Högby IF 15.20
3. Frida Almén -95 Högby IF 13.14

F13 Spjut 400 g
1. Irma Ekmecic -96 Högby IF 18.74
2. Frida Almén -95 Högby IF 17.60
3. Edona Mehmeti -96 Högby IF 15.66

På Facebook

Våra partners