Logotype

Få vårt nyhetsbrev

* Obligatoriskt fält

Friidrott

ÖM-resultat 2005

Terräng-ÖM, 10 maj, Rälla.

Arrangör: Föra AIK
Tävlingsplats: Wässbylund, Föra
Tävlingsledare: Kent Oscarsson
Väder: Soligt, blåsigt +11 grader
   
4000 m            
Män            
1 Sonny Karlsson -67 HIF 13.56
2 Carl-Gustaf Nilsson -56 HIF 14.22
3 Markus Andersson -85 HIF 14.27
4 Camilio Karlström -89 HIF 14.32
5 Simon Rohde -89 HIF 14.52
6 Marcus Nilsson -91 HIF 15.13
7 Henrik Carlsson -65 HIF 15.20
8 Oskar Thor -91 HIF 15.31
9 Anders Thor -63 HIF 15.48
10 Wilko Rieck -46 HIF 16.14
11 Johan Svensson -89 FIK 16.22
12 Stefan Rohde -55 HIF 16.32
13 Rune Karlsson -59 FAIK 16.52
14 Jonatan Persson -90 HIF 16.54
15 Torbjörn Andersson -66 FIK 16.55
16 Patric Freij -90 FIK 16.56
17 Tommy Elofsson -66 FAIK 17.39
18 Per Arnér -55 FAIK 17.49
19 Håkan Pettersson    HIF 18.54
20 Martin Oscarsson -91 FAIK 19.56
21 Ingvar Arvidsson    IFK B 20.02
22 Bernt Karlsson -33 PAIF 20.24
23 Emil Ennerfelt -90 FAIK 22.44
24 Jimmy Karlsson -91 FAIK 22.51
              
P15          Tid
1 Marcus Nilsson -91 HIF 15.13
2 Oskar Thor -91 HIF 15.31
3 Jonatan Persson -90 HIF 16.54
4 Patric Freij -90 FIK 16.56
5 Martin Oscarsson -91 FAIK 19.56
6 Emil Ennerfelt -90 FAIK 22.44
7 Jimmy Karlsson -91 FAIK 22.51
              
P17            
1 Camilio Karlström -89 HIF 14.32
2 Simon Rohde -89 HIF 14.52
3 Johan Svensson -89 FIK 16.22
              
M 35            
1 Sonny Karlsson -67 HIF 13.56
2 Torbjörn Andersson -66 FIK 16.55
3 Tommy Elofsson -66 FAIK 17.39
              
              
M 40            
1 Henrik Carlsson -65 HIF 15.20
2 Anders Thor -63 HIF 15.48
              
M45            
1 Rune Karlsson -59 FAIK 16.52
              
M50            
1 Carl-Gustaf Nilsson -56 HIF 14.22
2 Stefan Rohde -55 HIF 16.32
3 Per Arnér -55 FAIK 17.49
              
M 55            
1 Wilko Rieck -46 HIF 16.14
              
M65            
1 Håkan Pettersson    HIF 18.54
              
M70            
1 Ingvar Arvidsson -34 IFK B 20.02
2 Bernt Karlsson -33 PAIF 20.24
              
Kvinnor            
1 Jessica Gylfe -80 HIF 16.43
2 Katarina Nilsson -56 HIF 17.31
3 Camilla Persson -62 HIF 18.27
4 Lena Thor -67 HIF 18.34
5 Irene Rohde -56 HIF 18.50
6 Git Karlsson -68 HIF 20.39
7 Åsa Andersson -69 FIK 21.01
8 Erika Larsson -87 FAIK 21.10
9 Emelie Arnér -88 FAIK 21.35
10 Emelie Hagström -88 FIK 22.52
11 Cecilia Persson -51 PAIF 24.25
12 Gunilla Pettersson -52 FAIK 27.50
              
F17            
1 Emelie Arnér -88 FAIK 21.35
2 Emelie Hagström -88 FIK 22.52
              
K 35            
1 Lena Thor -67 HIF 18.34
2 Git Karlsson -68 HIF 20.39
3 Åsa Andersson -69 FIK 21.01
              
K 40            
1 Camilla Persson -62 HIF 18.27
              
K 45            
1 Katarina Nilsson -56 HIF 17.31
2 Irene Rohde -56 HIF 18.50
              
K50            
1 Cecilia Persson -51 PAIF 24.25
2 Gunilla Pettersson -52 FAIK 27.50
              
2000 m            
              
F 13            
   Veronica Grandin -92 FAIK 10.03
   Emma Persson -93 HIF 10.51
   Lisa Ennerfelt -93 FAIK 10.55
              
P 13            
   Andreas Rohde -92 HIF 9.00
   Daniel Thor -93 HIF 9.35
              
F 15            
   Katherine Karlström -91 HIF 10.02
   Magdalena Persson -91 HIF 10.39
   Evelina Larsson -91 FAIK 10.49
   Matilda Hedman    FAIK 11.38
              
1000 m            
              
F9            
   Ofelia Karlsson -96 HIF 5.27
              
P9            
   Lukas Andersson -96 FIK 5.22
   Jesper Axelsson    FAIK 5.32
   Oskar Johansson    FAIK 7.59
   Emil Johansson    FAIK 9.08
              
P 11            
   Marcus Andersson -94 FIK 4.27
   Anton Persson -94 HIF 4.45
   Robin Sompron -95 HIF 4.55
   Felix Karlsson -95 MSIF 5.09
   Hampus Horndahl -95 MSIF 5.14
              
   Föra AIK FAIK      
   Högby IF HIF      
   FIK Färjestaden FIK      
   Persnäs AIF PAIF      
   IFK Borgholm IFKB      
      MSIF      
              

Veteran-ÖM, 28 juni

Arrangör: Högby IF och Ölands Idrottskrets
Tävlingsplats: Högby IP
Tävlingsledare: Bertil Tinnert
Väder: Soligt, blåsigt, 18°C och mot slutet lätta moln
   
M35       Res. Vind   Vind
100 m   Max Harrieson -66 Högby IF 13.8 +1.98    
Längd   Max Harrieson -66 Högby IF 4.82 +1.99    
Höjd   Max Harrieson -66 Högby IF 1.35      
Kula   Max Harrieson -66 Högby IF 6.51   7.26 kg  
Diskus   Max Harrieson -66 Högby IF 16.19   2 kg  
 
M45            
Längd 1. Rickard Green -59 Föra AIK 4.34 +1.61  
  2. Carl-Evert Johansson -57 Högby IF 4.33 +1.78  
Höjd   Ronny Andersson -56 Ölands Skidklubb 1.30    
Kula 1. Rickard Green -59 Föra AIK 7.65   7.26 kg
  2. Ronny Andersson -56 Ölands Skidklubb 7.41   7.26 kg
  3. Carl-Evert Johansson -57 Högby IF 7.01   7.26 kg
Diskus 1. Ronny Andersson -56 Ölands Skidklubb 20.58   2 kg
  2. Rickard Green -59 Föra AIK 18.26   2 kg
 
M50            
100 m 1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 13.7 +1.98  
  2. Stefan Rohde -55 Högby IF 13.8 +1.98  
1500 m 1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 4.54.0    
  2. Per Arnér-55 Föra AIK 5.46.1    
Längd 1. Stefan Rohde -55 Högby IF 4.73 +2.03 4.66 +1.86
  2. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 4.60 +1.97    
Höjd   Stefan Rohde -55 Högby IF 1.55      
Kula 1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 7.82   6 kg  
  2. Stefan Rohde -55 Högby IF 7.64   6 kg  
Diskus 1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 22.99   1½ kg  
  2. Stefan Rohde -55 Högby IF 20.63   1½ kg  
 
M55              
100 m 1. Lars-Erik Ohlsson -50 Högby IF 15.2 +2.06    
  2. Christer Möller -50 Högby IF 17.8 +2.06    
1500 m   Lars-Erik Ohlsson -50 Högby IF 5.45.6      
Längd   Christer Möller -50 Högby IF 2.98 +1.99    
Höjd   Christer Möller -50 Högby IF 1.00      
Kula 1. Christer Möller -50 Högby IF 6.71   6 kg  
  2. Lars-Erik Ohlsson -50 Högby IF 6.36   6 kg  
Diskus 1. Lars-Erik Ohlsson -50 Högby IF 15.30   1½ kg
  2. Christer Möller -50 Högby IF 11.13   1½ kg
 
M60            
100 m   Håkan Gratte -43 Högby IF 17.9 +2.06  
1500 m   Håkan Gratte -43 Högby IF 8.55.7    
Kula   Håkan Gratte -43 Högby IF 7.58   5 kg
Diskus   Håkan Gratte -43 Högby IF 21.38   1 kg
 
M75            
Höjd   Sten Medelius-28 Högby IF 1.05    
 
M80            
100 m   Torsten Arvidsson -21 IFK Borgholm 27.1 ±0.00  
Kula 1. Rune Lindström -25 IFK Borgholm 7.04   4 kg
  2. Torsten Arvidsson -21 IFK Borgholm 6.12   4 kg
Diskus 1. Rune Lindström -25 IFK Borgholm 19.03   1 kg  
  2. Torsten Arvidsson -21 IFK Borgholm 15.90   1 kg  
 
K35              
Kula   Helené Penttinen -67 Ölands Skidklubb 6.12   4 kg  
 
K40              
100 m 1. Lottie Harrieson -65 Högby IF 17.2 +1.69    
  2. Susanne Larsson -64 Högby IF 18.0 +1.69    
Längd 1. Susanne Larsson -64 Högby IF 3.10 +1.93    
  2. Lottie Harrieson -65 Högby IF 2.98 +2.03 2.95 +1.83
Höjd   Susanne Larsson -64 Högby IF 1.10      
Kula 1. Susanne Larsson -64 Högby IF 7.70   4 kg  
  2. Lottie Harrieson -65 Högby IF 4.70
4 kg
Diskus   Susanne Larsson -64 Högby IF 18.06   1 kg  
 
K45              
1500 m   Katarina Nilsson -56 Högby IF dnf      
Kula   Katarina Nilsson -56 Högby IF 7.28   4 kg  
Diskus   Katarina Nilsson -56 Högby IF 20.87   1 kg  
 
K65              
100 m   Birgit Larsson -40 Högby IF 23.0 ±0.00    
1500 m   Birgit Larsson -40 Högby IF 10.09.9      
 
K75              
Kula   Hildegard Arvidson -26 IFK Borgholm        
Diskus   Hildegard Arvidson -26 IFK Borgholm        

Marathon-ÖM, 30 juli

Arrangör: Högby IF och Ölands Idrottskrets
Tävlingsplats: Start/Mål Löttorp. Alvedsjö passeras 3ggr
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Sol/mulet och 25°C ( 77°F )
Banan kontrollmätt av förbundsbanemätare Stig Peterzon
   
  Män    
1 Gustaf Karlsson -84 Högsrums FF 2.48,45
2 Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 2.59,04
3 Per-Åke Rosvall -70 Högby IF 3.08,33
4 Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 4.03,28
5 Pren Kolaj -60 Högby IF 4.35,18
       
  Kvinnor    
  -    
       
  Veteraner    
  M35    
1 Per-Åke Rosvall -70 Högby IF 3.08,33
  M45    
1 Pren Kolaj -60 Högby IF 4.35,18
  M50    
1 Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 2.59,04
  M60    
1 Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 4.03,28

ÖM i friidrott, 2 okt

Arrangör: Högby IF
Tävlingsplats: Högby IP
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Eltidtagning: Bertil Tinnert
Väder: Mest sol med växlande SV vind och +15ºC
   
  Män 100m          
1. Robin Löfgren-88 Högby IF 11.48 0,8    
2. Camilo Karlström-89 Högby IF 11.62      
3. Erik Romberg-90 Högby IF 12.78      
4. Bonteng Sepheng-89 Högby IF 13.44      
5. Marcus Nilsson-91 Högby IF 13.56      
 
  Män 400m          
1. Camilo Karlström-89 Högby IF 54.38      
2. Marcus Nilsson-91 Högby IF 56.58      
3. Simon Rohde-89 Högby IF 57.36      
4. Stefan Rohde-55 Högby IF 64.94      
             
  Män 5000m          
1. Carl-Gustaf Nilson-52 Högby IF 17.23,60  
2. Mats Samuelsson FIK Färjestaden 19.37,60  
         
  Män höjd      
1. Marcus Nilsson-91 Högby IF 1.70  
2. Stefan Rohde-55 Högby IF 1.58  
3. Erik Romberg-90 Högby IF 1.58  
4. Oliver Nilsson-90 Högby IF 1.43  
5. Joakim Petersson-91 FIK Färjestaden 1.38  
         
  Män stav      
1. Camilo Karlström-89 Högby IF 2.50  
2. Andreas Rohde-92 Högby IF 2.30  
3. Mikael Nilsson-92 FIK Färjestaden 2.00  
4. Mattias Olander-92 Högby IF 1.70  
5. Jonas Sturesson-93 Högby IF 1.70  
  Marcus Nilsson-91 Högby IF dnf      
  Linus Dahlström-92 Högby IF dnf      
             
  Män längd          
1. Camilo Karlström-89 Högby IF 5.99 0,7 -  
2. Bonteng Sepheng-89 Högby IF 5.05 2,8 4,62 ±0.0
3. Marcus Nilsson-91 Högby IF 4.70 1,1    
4. Joakim Petersson-91 FIK Färjestaden 4.62 ±0.0    
             
  Män tresteg          
1. Camilo Karlström-89 Högby IF 12.80 3,1 12.51 1,8
2. Mattias Olander-92 Högby IF 12.08 3,7 -  
3. Marcus Nilsson-91 Högby IF 10.47 1,1    
4. Stefan Rohde-55 Högby IF 10.38 2,4 10.23 0,8
             
  Män kula 7,26kg          
1. Martin Persson-64 Högby IF 9.75      
2. Bengt Romberg-58 Högby IF 9.71      
             
  Män diskus 2,0kg          
1. Georg Johansson-38 Högby IF 27.65      
2. Bengt Romberg-58 Högby IF 23.12      
3. Martin Persson-64 Högby IF 18.26      
             
  Män slägga 7,26kg          
1. Georg Johansson-38 Högby IF 32.79      
2. Bengt Romberg-58 Högby IF 23.82      
3. Marcus Nilsson-91 Högby IF 21.91      
             
  Män spjut 800g          
1. Marcus Nilsson-91 Högby IF 41.26      
2. Bengt Romberg Högby IF 33.01      
             
  P17 100m          
1. Robin Löfgren-88 Högby IF 11.48 0,8    
2. Camilo Karlström-89 Högby IF 11.62      
3. Bonteng Sepheng-89 Högby IF 13.44      
             
  P17 400m          
1. Camilo Karlström-89 Högby IF 54.38      
2. Simon Rohde-89 Högby IF 57.36      
             
  P17 höjd          
  Bonteng Sepheng-89 Högby IF dnf      
             
  P17 längd          
1. Camilo Karlström-89 Högby IF 5.99 0,7 -  
2. Bonteng Sepheng-89 Högby IF 5.05 2,8 4,62 ±0.0
             
  P17 tresteg          
1. Camilo Karlström-89 Högby IF 12.80 3,1 12.51 1,8
             
  P15 100m          
1. Erik Romberg-90 Högby IF 12.78 0,8    
2. Marcus Nilsson-91 Högby IF 13.56      
             
  P15 400m          
1. Marcus Nilsson-91 Högby IF 56.58      
             
  P15 800m          
1. Marcus Nilsson-91 Högby IF 2.19,52      
2. Felix Bengtsén-Nyström-91 Högby IF 3.08,28      
             
  P15 100m H          
1. Marcus Nilsson-91 Högby IF 15.55 2,0    
2. Oliver Nilsson-90 Högby IF 20.57      
             
  P15 höjd          
1. Marcus Nilsson-91 Högby IF 1.70      
2. Erik Romberg-90 Högby IF 1.58      
3. Oliver Nilsson-90 Högby IF 1.43      
4. Joakim Petersson-91 FIK Färjestaden 1.38      
             
  P15 längd          
1. Marcus Nilsson-91 Högby IF 4.70 1,1    
2. Joakim Petersson-91 FIK Färjestaden 4.62 ±0.0    
             
  P15 tresteg          
1. Marcus Nilsson-91 Högby IF 10.47 1,1    
             
  P15 kula 4,0kg      
1. Erik Romberg-90 Högby IF 12.60  
2. Marcus Nilsson-91 Högby IF 12.19  
3. André Oscarsson Föra AIK 11.45  
4. Niklas Jönsson-91 FIK Färjestaden 10.70  
5. Emil Ennerfeldt-90 Föra AIK 9.38  
         
  P15 diskus 1,0kg      
1. Erik Romberg-90 Högby IF 40.71  
2. Marcus Nilsson-91 Högby IF 36.61  
3. Emil Ennerfeldt-90 Föra AIK 30.84  
4. Niklas Jönsson-91 FIK Färjestaden 28.15  
         
  P15 spjut 600g      
1. Marcus Nilsson-91 Högby IF 43.29  
2. Niklas Jönsson-91 FIK Färjestaden 32.03  
3. Emil Ennerfeldt-90 Föra AIK 28.54  
4. Felix Bengtsén-Nyström-91 Högby IF 22.20  
         
  P15 slägga 4,0kg, ej ÖM:      
  Marcus Nilsson-91 Högby IF 36.11  
  Erik Romberg-90 Högby IF 35.29  
 
  P13 80m      
1. Mattias Olander-92 Högby IF 10.28 0,3
2. Mikael Nilsson-92 FIK Färjestaden 11.54  
3. Rick Bengtsén-Nyström-93 Högby IF 11.65  
         
  P13 600m      
1. Rick Bengtsén-Nyström-93 Högby IF 1.53,92  
2. Linus Dahlström-92 Högby IF 1.59,07  
3. Jonas Sturesson-93 Högby IF 2.00,31  
 
  P13 60m H          
1. Mattias Olander-92 Högby IF 9.65 1,1    
2. Linus Dahlström-92 Högby IF 11.46      
 
  P13 höjd          
1. Mattias Olander-92 Högby IF 1.61      
2. Mikael Nilsson-92 FIK Färjestaden 1.53      
3. Andreas Rohde-92 Högby IF 1.38      
4. Linus Dahlström-92 Högby IF 1.28      
4. Jonas Sturesson-93 Högby IF 1.28      
             
  P13 längd, z          
1. Mikael Nilsson-92 FIK Färjestaden 4.61 3,6 -  
2. Linus Dahlström-92 Högby IF 4.01 3,1 3,93 1,7
             
  P13 tresteg, z          
1. Linus Dahlström-92 Högby IF 8.60 1,8    
             
  P13 kula 3,0kg          
1. Mattias Olander-92 Högby IF 12.86      
2. Rick Bengtsén-Nyström-93 Högby IF 8.95      
3. Andreas Rohde-92 Högby IF 8.46      
4. Jonas Sturesson-93 Högby IF 7.11      
5. Linus Dahlström-92 Högby IF 6.38      
             
  P13 diskus 600g          
1. Mattias Olander-92 Högby IF 38.28      
2. Andreas Rohde-92 Högby IF 24.30      
3. Mikael Nilsson-92 FIK Färjestaden 22.27      
4. Jonas Sturesson-93 Högby IF 19.53      
5. Linus Dahlström-92 Högby IF 16.21      
         
  P13 spjut 400g      
1. Andreas Rohde-92 Högby IF 33.76  
2. Mattias Olander-92 Högby IF 31.12  
3. Jonas Sturesson-93 Högby IF 30.00  
4. Mikael Nilsson-92 FIK Färjestaden 27.16  
5. Linus Dahlström-92 Högby IF 26.55  
 
  P11 60m Heat 1     2,2
1. Anton Persson-94 Högby IF 9.25 final
2. Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 9.26 final
3. Markus Karlsson-95 FIK Färjestaden 9.67 final
4. Felix Karlsson-95 FIK Färjestaden 9.81 final
 
  P11 60m Heat 2     0,3
1. Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 9.66 final
2. Olle Andersson-95 Högby IF 9.79 final
3. Joel Romberg-95 Högby IF 10.01  
 
  P11 60m Final     2,6
1. Anton Persson-94 Högby IF 9.24  
2. Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 9.40  
3. Olle Andersson-95 Högby IF 9.50  
4. Markus Karlsson-95 FIK Färjestaden 9.77  
5. Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 9.79  
6. Felix Karlsson-95 FIK Färjestaden 9.85  
 
  P11 600m      
1. Anton Persson-94 Högby IF 2.00,43  
2. Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 2.01,05  
3. Robin Somproh-95 Högby IF 2.07,25  
4. Felix Karlsson-95 FIK Färjestaden 2.21,25  
5. Marcus Karlsson-95 FIK Färjestaden 2.21,97      
             
  P11 höjd          
1. Anton Persson-94 Högby IF 1.23      
2. Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 1.13      
3. Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 1.13      
4. Linus Eklund-94 Högby IF 0.98      
5. Felix Karlsson-95 FIK Färjestaden 0.93      
             
  P11 längd, z          
1. Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 4.10 3,3 3,89 1,7
2. Anton Persson-94 Högby IF 4.08 2,2 4,02 1,0
3. Hampus Sturesson-95 FIK Färjestaden 3.74 0,2    
4. Marcus Karlsson-95 FIK Färjestaden 3.64 2,7 3.59 0,3
5. Linus Eklund-94 Högby IF 3.54 3,2 3,41 0,2
6. Joel Romberg-95 Högby IF 3.48 2,2 3.40 1,2
7. Felix Karlsson-95 FIK Färjestaden 3.19 3,6 3.05 1,9
             
  P11 kula 3,0kg          
1. Anton Persson-94 Högby IF 10.15      
2. Linus Eklund-94 Högby IF 7.61      
3. Joel Romberg-95 Högby IF 5.98      
             
  P11 spjut 400g          
1. Anton Persson-94 Högby IF 20.69      
2. Axel Roosling-95 FIK Färjestaden 18.10      
3. Linus Eklund-94 Högby IF 15.58      
             
  P9 60m          
1. Marcus Holmqqvist-98 FIK Färjestaden 10.21 1,9    
2. Lukas Andersson-96 FIK Färjestaden 10.88      
 
  P9 600m          
1. Lukas Andersson-96 FIK Färjestaden 2.15,79      
2. Marcus Holmqqvist-98 FIK Färjestaden 2.33,38      
             
  P9 längd, z          
1. Marcus Holmqqvist-98 FIK Färjestaden 3.62 0,8    
2. Lukas Andersson-96 FIK Färjestaden 3.30 1,7    
             
  Kvinnor 100m          
1. Katherine Karlström-91 Högby IF 14.14 1,6    
2. Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 14.65      
 
  Kvinnor 3000m          
1. Camilla Persson-62 Högby IF 12.34,38      
             
  Kvinnor höjd          
1. Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 1.38      
2. Carolina Grandin-88 Högby IF 1.38      
3. Katherine Karlström-91 Högby IF 1.33      
             
  Kvinnor stav  
     
1. Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 3.00      
2. Katherine Karlström-91 Högby IF 2.20      
             
  Kvinnor längd          
1. Ida Persson-88 Högby IF 3.97 ±0.0    
             
  Kvinnor tresteg          
1. Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 9.54 3,0 -  
2. Katherine Karlström-91 Högby IF 9,08 1,4    
3. Ida Persson-88 Högby IF 8.03 1,4    
             
  Kvinnor kula 4,0kg      
1. Katarina Nilsson-56 Högby IF 7.32  
2. Ida Persson-88 Högby IF 6.84  
         
  Kvinnor diskus 1,0kg      
1. Katarina Nilsson-56 Högby IF 22.04  
2. Ida Persson-88 Högby IF 21.72  
         
  Kvinnor slägga 4,0kg      
1. Katarina Nilsson-56 Högby IF 25.60  
         
  Kvinnor spjut 600g      
1. Ida Persson-88 Högby IF 20.40  
         
  F17 höjd      
1. Carolina Grandin-88 Högby IF 1.38  
             
  F17 längd          
1. Ida Persson-88 Högby IF 3.97 ±0.0    
             
  F17 tresteg          
1. Ida Persson-88 Högby IF 8.03 1,4    
             
  F17 kula 3,0kg          
1. Ida Persson-88 Högby IF 9.10      
             
  F17 spjut 600g          
1. Ida Persson-88 Högby IF 20.40      
             
  F17 diskus 1,0kg          
1. Ida Persson-88 Högby IF 21.72      
             
  F15 100m          
1. Katherine Karlström-91 Högby IF 14.14 1,6    
2. Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 14.65      
 
  F15 80m H          
1. Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 14,58 2.0    
 
  F15 höjd          
1. Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 1.38      
2. Katherine Karlström-91 Högby IF 1.33      
             
  F15 tresteg          
1. Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 9.54 3,0 -  
2. Katherine Karlström-91 Högby IF 9,08 1,4    
             
  F15 kula 3,0kg          
1. Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 8.16  
2. Katherine Karlström-91 Högby IF 7.83  
         
  F15 spjut 400g      
1. Hedvig Samuelsson-91 FIK Färjestaden 27.72  
2. Katherine Karlström-91 Högby IF 24.87  
         
  F13 80m      
1. Krenare Mehmeti-92 Högby IF 11.76 0,0
2. Emma Jeansson-93 Högby IF 11.83  
3. Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 11.85  
4. Caroline Jönsson-93 FIK Färjestaden 12.56  
 
  F13 60m H      
1. Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 11.39 2,2
2. Caroline Jönsson-93 FIK Färjestaden 12.34  
3. Krenare Mehmeti-92 Högby IF 12.42  
4. Emma Jeansson-93 Högby IF 12.64  
5. Evelina Dahlberg-95 Högby IF 12.66  
 
  F13 600m      
1. Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 1.56,96  
2. Maria Tell-93 Högby IF 2.09,96  
3. Emma Persson-93 Högby IF 2.22,16  
         
  F13 höjd      
1. Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 1.43  
2. Maria Tell-93 Högby IF 1.38  
3. Krenare Mehmeti-92 Högby IF 1.28  
4. Emma Persson-93 Högby IF 1.23  
         
  F13 längd, z      
1. Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 4.48 1,2    
2. Krenare Mehmeti-92 Högby IF 4.18 4,7 -  
3. Maria Tell-93 Högby IF 4.06 3,8 -  
4. Caroline Jönsson-93 FIK Färjestaden 3.64 4,1 -  
             
  F13 tresteg, z          
1. Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 9.44 1,8    
2. Maria Tell-93 Högby IF 8.87 2,6 8,86 1,9
3. Emma Jeansson-93 Högby IF 8.19 1,6    
             
  F13 kula 2,0kg          
1. Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 10.15      
2. Krenare Mehmeti-92 Högby IF 10.12      
3. Caroline Jönsson-93 FIK Färjestaden 10.10      
4. Emma Persson-93 Högby IF 8.98      
5. Maria Tell-93 Högby IF 8.38      
6. Emma Jeansson-93 Högby IF 7.90  
         
  F13 diskus 0,6kg      
1. Emma Persson-93 Högby IF 25.18  
2. Caroline Jönsson-93 FIK Färjestaden 23.18  
3. Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 22.26  
4. Emma Jeansson-93 Högby IF 18.39  
5. Beata Kristiansson-94 FIK Färjestaden 17.65  
6. Maria Tell-93 Högby IF 17.50  
         
  F13 spjut 400g      
1. Nikki Kristiansson-92 FIK Färjestaden 27.08  
2. Caroline Jönsson-93 FIK Färjestaden 22.68  
3. Emma Persson-93 Högby IF 19.30  
 
  F11 60m Heat 1     2,7
1. Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 9.09 final
2. Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 9.30 final
3. Frida Petersson-94 FIK Färjestaden 9.72 final
4. Carolina Olander-94 Högby IF 10.46  
5. Lina Matzewaska-95 Högby IF 10.50  
6. Ellen Lindholm-95 Högby IF 10.79  
 
  F11 60m Heat 2     0,2
1. Evelina Dahlberg-95 Högby IF 9.30 final
2. Malin Andersson-95 FIK Färjestaden 9.92 final
3. Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 10.01 final
4. Melinda Holmqvist-95 FIK Färjestaden 10.09  
 
  F11 60m Final     3,3
1. Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 9.05  
2. Evelina Dahlberg-95 Högby IF 9.09  
3. Frida Petersson-94 FIK Färjestaden 9.67  
4. Malin Andersson-95 FIK Färjestaden 9.94  
5. Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 9.96  
  Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden dns  
 
  F11 600m      
1. Frida Petersson-94 FIK Färjestaden 1.54,69  
2. Evelina Dahlberg-95 Högby IF 1.56,13  
3. Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 2.00,03  
4. Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 2.20,52  
5. Malin Andersson-95 FIK Färjestaden 2.24,31  
6. Melinda Holmqvist-95 FIK Färjestaden 2.31,74  
             
  F11 höjd          
1. Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 1.40      
2. Malin Andersson-95 FIK Färjestaden 1.23      
3. Evelina Dahlberg-95 Högby IF 1.13      
4. Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 1.13      
5. Carolina Olander-94 Högby IF 1.13      
6. Melinda Holmqvist-95 FIK Färjestaden 1.08      
             
  F11 längd, z          
1. Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 4.47 ±0.0    
2. Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 4.34 1,1    
3. Frida Petersson-94 FIK Färjestaden 3.69 1,5    
4. Malin Andersson-95 FIK Färjestaden 3.67 0,8    
5. Evelina Dahlberg-95 Högby IF 3.63 0,9    
6. Carolina Olander-94 Högby IF 3.43 ±0.0    
7. Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 3,39 1,1 3,38  
8. Beata Kristiansson-94 FIK Färjestaden 3.39 0,7 3,37  
9. Ellen Lindholm-95 Högby IF 3.25 -0,1    
10. Melinda Holmqvist-95 FIK Färjestaden 3.21 1,4    
11. Lina Matzewaska-95 Högby IF 2.71 ±0.0    
12. Beatrice Jogestål- Högby IF 2.59 0,2    
             
  F11 kula 2,0kg          
1. Beata Kristiansson-94 FIK Färjestaden 8.39      
2. Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 7.05      
3. Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 7.00      
4. Malin Andersson-95 FIK Färjestaden 6.30      
5. Evelina Dahlberg-95 Högby IF 6.00      
6. Carolina Olander-94 Högby IF 5.63      
7. Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 5.58      
8. Melinda Holmqvist-95 FIK Färjestaden 5.38      
             
  F11 spjut 400g          
1. Beata Kristiansson-94 FIK Färjestaden 20.77      
2. Tova Österberg-94 FIK Färjestaden 20.48      
3. Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 16.97      
4. Malin Andersson-95 FIK Färjestaden 15.62      
5. Evelina Dahlberg-95 Högby IF 12.81      
6. Melinda Holmqvist-95 FIK Färjestaden 12.21      
7. Beatrice Jogestål- Högby IF 10.60      
8. Frida Lindström-95 FIK Färjestaden 6.57      
             
  F9 60m          
1. Edona Mehmeti-96 Högby IF 10.27 1,9    
2. Ofelia Karlsson-96 Högby IF 10.70      
3. Josefin Olander-97 Högby IF 11.37      
 
  F9 600m          
1. Ofelia Karlsson-96 Högby IF 2.21,86      
2. Edona Mehmeti-96 Högby IF 2.44,17      
3. Josefin Olander-97 Högby IF 3.01,86      
             
  F9 längd, z          
1. Edona Mehmeti-96 Högby IF 3.24 2,1 3.10 1,3
2. Ofelia Karlsson-96 Högby IF 2,99 2,0    
3. Josefin Olander-97 Högby IF 2.68 ±0.0    
             
  F9 kula 2,0kg          
1. Edona Mehmeti-96 Högby IF 4.69      

På Facebook

Våra partners